Około 20,000 ludzi uczestniczyło we wtorkowej mszy świętej z udziałem papieża Franciszka odprawianej na stadionie w Malmö. Było to ostatnie duże wydarzenie podczas tej wizyty. Wcześniej, w poniedziałek, papież uczestniczył w dwóch ekumenicznych nabożeństwach odprawianych z okazji 500-lecia Reformacji.

Wierni na stadionie w Malmö pozdrawiali Franciszka przejeżdżającego wśród nich o godzinie 9:30. Przejazd i witanie się z wiernymi, tymi którym udało się stanąć w pierwszych rzędach, zajął prawie 20 minut.

„Jesteśmy katolikami z Iraku i dla nas to niewiarygodnie wielkie przeżycie,” powiedzieli mieszkający w Malmö Bushra i Ashuak, którzy w czasie powitań zajmowali miejsce w pierwszym szeregu.

Msza rozpoczęła się od procesji w stronę ołtarza, który został wzniesiony na północnej trybunie stadionu. Z tego miejsca papież celebrował ponad 2 godzinną mszę. W czasie tej mszy w Dniu Wszystkich Świętych papież wspomniał szwedzkich świętych Brygidę i Marię Elżbietę Hesselblad oraz „wszystkich wspaniałych mężczyzn i kobiet, którzy koło nas dokonują wielkich rzeczy nie będąc znanymi.”

Na koniec mszy, katolicki biskup Sztokholmski Anders Arborelius odczytał po hiszpańsku podziękowania za ten pontyfikat.

„Dziękujemy Ci za pokazania nam wiecznej miłości, za przyglądanie się nam z troską i za Twoją służbę. Twoją pokorę i szczerość. Dziękujemy Ci za przemawianie do wszystkich chrześcijan. I przypominanie nam o naszym obowiązku wspólnego działania.”

Arborelius dodał „Dziękujemy Ci za rewolucję wrażliwości.” Odnosząc się tutaj do poniedziałkowych wypowiedzi papieża.

Papież odpowiedział „Na koniec mszy chcę podziękować Panu Arboreliusowi za jego miłe słowa.”

„A także chciałem podziękować za pracę wykonaną przez władzę i wszystkich ludzi, którzy brali udział w przygotowaniach do tej wizyty. Serdeczne pozdrowienia przesyłam prezydentowi i sekretarzowi generalnemu Światowej Federacji Luterańskiej oraz arcybiskupowi kościoła Szwedzkiego,” dodał papież.

„Dziękuję Bogu za danie mi okazji odwiedzenia tego kraju i spotkania się z wami, którzy przybyliście z różnych stron świata.”

Po mszy, papież Franciszek udał się na lotnisko w Malmö, gdzie o 12:30 odbyła się krótka ceremonia pożegnania. Duży konwój policyjny towarzyszył w tym przejeździe zwyczajnie wyglądającemu Fiatowi, którym w czasie całej wizyty przemieszczał się papież.

Na lotnisku, szwedzka minister kultury Alice Bah Kuhnke pożegnała papieża, obecni byli także arcybiskup kościoła szwedzkiego Antje Jackelén oraz katolicki biskup sztokholmski Anders Arborelius. Na koniec swojej krótkiej, ale historycznej wizyty w Szwecji, papież Franciszek odlatujący do Rzymu odwrócił się na schodach wiodących do samolotu i krótko pomachał ręką.  

  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.