Oto jak wolne są szwedzkie “szybkie pociągi”

Myślicie, że Szwecja przoduje w efektywności i nowych technologiach? Pomyślcie o tym jeszcze raz, gdyż “szybkie pociągi” właśnie zwalniają.

Trzy największe miasta Szwecji połączone są liniami “szybkich pociągów” – snabbtåg. W teorii pozwala to pasażerom dostać się ze Sztokholmu do Göteborga w niecałe 3 godziny, a ze Sztokholmu do Malmö w trochę ponad 4.

Jednak jak w środę doniosła gazeta Sydsvenskan, te czasy podróży mają ulec wydłużeniu.

Strona państwowego przewoźnika kolejowego SJ pokazuje, że czas przejazdu ze Sztokholmu do Malmö w listopadzie to 4 godziny 10 minut, ale ta sama podróż w grudniu zajmie już 4 godziny i 41 minut.

Podobnie jest na trasie między Göteborgiem i Sztokholmem, w listopadzie to 2 godziny 55 minut, a w grudniu już 3 godziny i 6 minut, czyli różnica wynosi ponad 10 minut.

Powodem takiej zmiany jest to, że na kilku odcinkach pociągi muszą zwolnić z 200 do 130 km/h. Jest to wynikiem złego stanu torów, o czym portal The Local informował w zeszłym miesiącu.

Szwedzkie szybkie pociągi najmniej punktualne w Europie

„Obniżanie prędkości to krok w złym kierunku. Jako komercyjna firma jesteśmy zaniepokojeni wydłużeniem się czasu podróży. Dla naszych pasażerów ważna jest każda minuta,” powiedział gazecie Sydsvenskan Tomas Weibull, koordynator ruch w SJ.

„Czas podróży jest na poziomie tego z 1991 roku. Cofanie się o 25 lat to nie jest to czego SJ by sobie życzyło w sytuacji gdy staramy się konkurować na rynku z samolotami.”

Na krótszych trasach takich jak Malmö-Göteborga i Helsingborg-Göteborg czas podróży również ulegnie wydłużeniu.

Szwedzka Agencja Transportu (Trafikverket) oświadczyła, że zmiany są tylko na czas trwających na torach robót naprawczych.

W sierpniu dane opublikowane przez Svenska Dagblet pokazały, że szwedzkie szybkie koleje są najgorsze w Europie i jedne z najgorszych na świecie jeśli chodzi o punktualność.

Pomiędzy rokiem 2008 a 2015 tylko 66% szybkich pociągów na trasach Göteborg-Sztokholm i Sztokholm-Malmö przyjeżdżało o czasie (mieszcząc się w 5 minutowym limicie). Za dwie trzecie tych opóźnień odpowiada zły stan torów.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...