Ostatni komisariat jaki pozostał jeszcze na niezbyt bezpiecznym obszarze Järva prawdopodobnie zostanie zamknięty z powodu braku funkcjonariuszy, tak podają źródła policyjne.

Komisariat w Kista jest ostatnim działającym na obszarze Järva, gdzie znajdują się zdominowane przez imigrantów przedmieścia Rinkeby, Tensta i Husby – przez policję określane jako miejsca ‘zagrożenia’.

Według źródeł policyjnych, przeniesienie działalności do najbliższego posterunku już się rozpoczęły, a także nie ma żadnych planów ponownego otwarcia likwidowanej placówki. Jej funkcjonariusze zostaną przeniesieni do bazy Solna.

Ekspert ds. terroryzmu Magnus Ranstrop nazywa decyzje o zamknięciu komisariatu ‘katastrofą’, pisząc na twiterze, ‘Przecież zamiast tego powinno się tam otworzyć 4 nowe!’

Zapytany o komentarz do tej sprawy dowódca policji całego regionu Sztokholmu Ulf Johansson powiedział, że ‘nie zna wszystkich szczegółów’ oraz, że ‘pomieszczenia w Kista, jako miejsca pracy pozostawiały wiele do życzenia.’

Plany otwarcia nowego komisariatu w miejsce tego zamkniętego w Rinkeby w 2014 zostały w marcu zawieszone, ponieważ firmy budowlane obawiały się o bezpieczeństwo swoich pracowników w tym zdominowanym przez imigrantów rejonie, znanym ze strzelanin i działalności gangów.

W zeszłym roku portal informacyjny Breitbart London pisał o ‘wielkim kryzysie’ w szwedzkiej policji, w której każdego dnia z pracy rezygnuje 3 funkcjonariuszy a 80 % rozważa przejście do innej pracy z powodu ciągłego zagrożenia bezpieczeństwa.

„Przemoc wobec policjantów, ratowników i strażaków staje się coraz większa. Mówimy tutaj o rzucaniu kamieniami, przemocy, podpaleniach. W ostatnich latach to się bardzo nasila,” powiedział norweskim mediom szwedzki policjant Peter Larsson.

Anonimowi funkcjonariusze policji przyznają, że zamknięcie placówki to bardzo zła decyzja, która będzie miała negatywne konsekwencje dla mieszkańców.

„To straszne, że nie możemy być blisko obywateli, przenoszenie placówki jest smutne i żenujące,” opowiadają anonimowi policjanci.

„Świadomość, że mieszkańcy nie będą mogli otrzymać pomocy i wsparcia takiego jak potrzebują jest dla nas bolesna. Ten posterunek był bardzo ważny dla tego obszaru.”

Kolejny policjant powiedział, że ‘odsuwani są oni coraz dalej i dalej od obywateli.’ Inny dodał, że „funkcjonariusze pracujący w Kista mieli dużą wiedzę o lokalnej społeczności, a mieszkańcy im ufali. Teraz to tracimy.”  

Następny funkcjonariusz określi zamknięcie komisariatu, jako ‘zasmucające,’ inny pracujący w Kista powiedział, że załoga ‘straciła całą wiarę w to, że władze zamierzają wydawać więcej pieniędzy na policję.’

„Patrząc na wyniki takich działań, widać jak tragiczne one są,” podaje inne źródło, odnosząc się do raportu, który wyciekł w zeszłym tygodniu, z którego wynika, że liczba obszarów szczególnie niebezpiecznych wzrosła w ciągu dwóch ostatnich lat z 15 do 23.

Według policji w takich obszarach działania są znacznie utrudnione, ze względu na niechęć do współpracy lokalnych mieszkańców z przedstawicielami prawa.

Wzrasta liczba „niebezpiecznych rejonów” w Szwecji