fbpx

Osoby poszukujące azylu opuszczają Szwecję w rekordowych ilościach

W tym roku Szwecję dobrowolnie opuściła rekordowa liczba osób które prosiły o azyl, zarejestrowano ponad 10,000 takich przypadków. Łączy się to z gwałtownym spadkiem przybywania osób proszących o azyl jaki nastąpił w Szwecji w porównaniu do zeszłego roku.

W zeszłym roku w Szwecji złożono rekordową liczbę 163,000 wniosków azylowych, jednak po poważnych zmianach w przepisach wprowadzonych przez rząd – wprowadzających między innymi sprawdzanie dokumentów ze zdjęciem na granicach i wydawaniu tymczasowych pozwoleń – liczba wniosków dramatycznie spadła do około 19,270 w roku 2016.

W tym samym czasie według danych Szwedzkiej Agencji ds. Migracji (Migrationsverket) opublikowanych przez gazetę Sydsvenskan co najmniej 10,665 osób dobrowolnie opuściło Szwecję w okresie pomiędzy styczniem a sierpniem 2016.

Liczba ta zawiera zarówno osoby którym odmówiono azylu jak i te, które wycofały swój wniosek.

Osoby oczekujące na azyl, które dobrowolnie postanowią opuścić Szwecję mogą otrzymać darmowe bilety lotnicze oraz 30,000 koron(~13,7 tysiąca zł) na każdą dorosła osobę, aby urządzić się po powrocie do swojego kraju. Pomoc ta jest ograniczona do 75,000 koron(~34,2 tysiąca zł) dla jednej rodziny.

Aby zmniejszyć liczbę osób poszukujących azylu w Szwecji 1 czerwca wprowadzono nowe przepisy stanowiące, że osoby którym odmówiono azylu tracą prawo do przydzielanych mieszkań i prawo do pobytu w ośrodkach dziennych.

Około 2,500 osób straciło już takie uprawnienia, ale z pośród tej grupy Szwecję opuściło zaledwie 100 osób.

„Podejrzewamy, że wiele z tych osób nie będzie samemu chciało wyjechać. To są osoby, które przebywają w Szwecji od dłuższego czasu,” powiedział gazecie Sydsvenskan Sverker Spaak, kierownik działu repatriacji w Migrationsverket.

„Ich własne kraje często nie chcą ich przyjąć i nie są oni przyjmowani tam gdy ich odsyłamy, ale według nas mogą oni tam wrócić dobrowolnie.”

[sociallocker id=3256][sociallocker][/sociallocker][/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Szwecja Osoby poszukujące azylu opuszczają Szwecję w rekordowych ilościach

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...