Okres amnestii dla posiadaczy granatów przyniósł spore żniwa, ale…

W połowie października na terenie Szwecji wprowadzono okres amnestii dla osób uzbrojonych w granaty ręczne. W przypadku dobrowolnego zgłoszenia się na policję, posiadacze materiałów wybuchowych nie byli karani przez sąd.

Policja otrzymała wezwania z blisko 280 adresów i udało jej się zebrać materiały wybuchowe – jednak nie ma wśród nich grantów.

Począwszy od połowy października policjanci odwiedzali wskazane lokalizacje w takich regionach, jak Skania, Blekinge, Kalmar i Kronoberg. Bengt Schuster – dyrektor regionalny ds. amunicji – przyznał, że jednostki policji otrzymały w tej sprawie więcej telefonów niż pierwotnie przewidywano.

“Na terenach leśnych i w obrębie starych gospodarstw rolnych udało nam się znaleźć pozostałości dynamitu. W przeszłości usuwał on kamienie i pnie z gleby. Na granaty ręczne nie trafiliśmy jak dotąd nigdzie”, wyjaśnia Schuster.

Szukasz kredytu w Szwecji, zobacz przygotowany przez nas pasaż finansowy.

Granat jest pociskiem, który często wykorzystywany jest podczas ataków w miejscach publicznych. Szacuje się, że w ciągu ostatnich ośmiu lat doszło do blisko stu takich incydentów (w skali europejskiej stawia to Szwecję w niechlubnej czołówce).

Komisarz Gunnar Appelgren – ekspert w sprawach przestępczości zorganizowanej – zwraca uwagę, że sytuacja jest “szczególnie napięta”, zwłaszcza że Szwecja nie jest krajem objętym wojną.

W 2018 r. na stacji Vårby gård w Sztokholmie zginął mężczyzna; bezpośrednią przyczyną jego zgonu okazał się wybuch granatu ręcznego. W wypadku ucierpiała też 45-letnia kobieta.

Goran Glamocanin, prokurator z Bośni, zaznacza, że Szwecja stała się najprężniejszym na całym kontynencie czarnym rynkiem broni palnej. Dostęp do granatów jest ułatwiony, na czym korzystać mają zwłaszcza przestępcy.

Strona główna Wiadomości Szwecja Okres amnestii dla posiadaczy granatów przyniósł spore żniwa, ale...

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...