Ryzyko samobójstwa u młodych osób z chorobami psychicznymi może zostać zmniejszone, jeśli poddadzą się oni elektroterapii oraz przyjmą leki tj. lit i klozapinę. Tak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez Karolinska Institutet w Sztokholmie
Samobójstwo jest główną przyczyną śmierci wśród nastolatków i młodych dorosłych. Nawet 90% młodych ludzi, którzy odbierają sobie życie, cierpi na poważne choroby psychiczne, takie jak duża depresja, choroba dwubiegunowa czy schizofrenia. Najnowsze badania przeprowadzone przez Karolinska Institutet sugerują, że terapia za pomocą prądu oraz leki takie jak lit i klozapina mogą zmniejszyć ryzyko samobójstwa u młodych osób cierpiących na choroby psychiczne.
W badaniu posłużono się danymi rejestrowymi z 21 szwedzkich regionów w latach 2016-2020, w których życie odebrały sobie 632 osoby w wieku 15-24 lat.
Badacze zmierzyli nadumieralność, porównując liczbę samobójstw wśród osób w wieku 15-19 lat i 20-24 lat w tym samym regionie.
Wyniki pokazały, że regiony, w których odsetek samobójstw wśród osób w wieku 15-19 lat był stosunkowo niższy niż wśród osób w wieku 20-24 lat, zapewniały również młodszym pacjentom więcej terapii z zastosowaniem elektroterapii, litu i klozapiny. Badanie sugeruje również, że istnieją duże różnice w opiece psychiatrycznej nad młodymi ludźmi pomiędzy regionami.
Ponieważ badanie ma charakter obserwacyjny, nie można ustalić związku przyczynowego. Jednak zdaniem badaczy wyniki są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że elektroterapia w połączeniu z litem i klozapiną może zmniejszyć ryzyko samobójstwa u dorosłych.
“Wyniki stanowią wyraźny sygnał, że wczesne leczenie medyczno-psychiatryczne ciężkich chorób psychicznych może pomóc w zmniejszeniu nadmiernej śmiertelności z powodu samobójstw u chłopców w późnym okresie dojrzewania” – powiedział w komunikacie prasowym Adrian E Desai Boström, badacz podoktorski w Zakładzie Neurologii Klinicznej Karolinska Institutet. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Communications.
- Debata w Szwecji: Czy należy zakazać palenia Koranu na wzór Danii?
- Starsza kobieta zamordowana w Uppsali – według doniesień był to akt szaleństwa.
- Niedostateczna opieka nad starszą osobą z demencją w Göteborgu
- Nowe porozumienie płacowe dla pracowników duńskiego sektora publicznego
- Szwedzka służba bezpieczeństwa alarmuje: Pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa