Minister sprawiedliwości Szwecji, Gunnar Strömmer, w wywiadzie dla Financial Times podkreślił, że walka z narastającą falą przestępczości w kraju może potrwać nawet dekadę. Jego zdaniem, poprawa sytuacji i skuteczne powstrzymanie rosnącej przemocy nie nastąpi szybciej niż w 2034 roku. Strömmer zaznaczył, że problemy są szczególnie poważne w kontekście rekrutacji dzieci przez gangi przestępcze, co wymaga długotrwałych i złożonych działań.
Wytrwała walka z przestępczością
– „Problemy są bardzo poważne i odwrócenie tego trendu zajmie trochę czasu, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci” – powiedział Gunnar Strömmer. Szacuje on, że powstrzymanie rekrutacji młodych ludzi przez szwedzkie gangi przestępcze zajmie co najmniej dziesięć lat.
– „To bardzo realistyczna perspektywa czasowa” – dodał minister, wskazując na potrzebę długoterminowych działań w celu poprawy sytuacji bezpieczeństwa w kraju.
Surowsze kary i nowe środki zwalczania przestępczości
Rząd Szwecji już wprowadził szereg surowszych przepisów mających na celu walkę z przestępczością, jednak Strömmer ostrzega, że same te środki nie odwrócą szybko rosnącego trendu.
Od kwietnia 2023 roku szwedzka policja zyskała uprawnienia do tworzenia tzw. stref bezpieczeństwa, gdzie mogą być przeprowadzane przeszukania ciała i pojazdów. W październiku 2023 wprowadzono kolejne narzędzia – policja może teraz stosować podsłuchy i tajne odczytywanie danych wobec osób związanych z gangami, nawet jeśli nie są one bezpośrednio podejrzane o popełnienie przestępstwa, lecz mogą być zaangażowane w poważne działania przestępcze.
Wzmocniono także kary za najcięższe przestępstwa, zniesiono ulgi w karach dla młodych dorosłych, a także ograniczono ulgi dla młodzieży w wieku od 15 do 17 lat. Wszystkie te zmiany mają na celu zwiększenie odpowiedzialności sprawców oraz zapobieganie dalszej eskalacji przemocy.
– „Istnieje ciągłe ryzyko, że pod powierzchnią pojawią się nowe spirale przemocy” – przyznał Strömmer, zaznaczając, że choć podejmowane działania są niezbędne, to nie wystarczą one do natychmiastowej poprawy sytuacji.
Perspektywa długoterminowa
Premier Szwecji, Ulf Kristersson, już wcześniej zwracał uwagę na długotrwały charakter walki z przestępczością w kraju. W maju 2023 roku podkreślił, że rozwiązanie problemu wymaga nie tylko determinacji, ale także cierpliwości i wytrwałości.
– „Myślę, że musimy zdać sobie sprawę ze skali problemów, z jakimi się borykamy, oraz z tego, że odwrócenie tego trendu zajmie dużo czasu i będzie wymagało niezwykłej wytrwałości. Nic nie zniknie samo” – powiedział Kristersson.
Droga do bezpiecznej Szwecji
Zarówno Strömmer, jak i Kristersson są zgodni co do tego, że odwrócenie fali przestępczości w Szwecji wymaga skoordynowanych działań i długoterminowej strategii. Podjęte już inicjatywy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na ulicach i ograniczenie wpływów gangów, jednak pełna skuteczność tych działań może być widoczna dopiero za wiele lat.
Szwecja, która w ostatnich latach zmaga się z narastającą przemocą gangów, stoi przed poważnym wyzwaniem. Przedstawiciele rządu liczą na to, że surowsze przepisy i nowe narzędzia pozwolą na stopniową poprawę sytuacji, jednak podkreślają, że walka z przestępczością nie przyniesie natychmiastowych efektów.
- Nowe zasady dla właścicieli paneli słonecznych w Szwecji – koszty mogą wzrosnąć
- Coraz więcej osób w Szwecji traci prawo jazdy z nieoczekiwanych powodów
- Plantagen w kryzysie: Zamknięcia sklepów i upadłość fińskiego oddziału
- Wirus Marburg uznany za chorobę społecznie niebezpieczną w Szwecji
- Wirus Marburg: Jak się rozprzestrzenia i jakie niesie zagrożenia?