Norweski kościół ewangeliczno-luterański w poniedziałek przyjął nową liturgię, która pozwala udzielać ślubów parom gejowskim, sprawa ta długo dzieliła największy kościół w Norwegii.

Po pierwszym odrzuceniu w 2014, synod ponownie głosował na sprawą w poniedziałek, tym razem wynik wynosił 83 do 29 za przyjęciem nowej liturgii. Będzie ona używana równolegle z tą stosowaną dla par heteroseksualnych.

Każdy pastor będzie mógł sam zadecydować czy udzielić ślubu parze jednopłciowej czy nie.

„W tym dniu nasze marzenia i modlitwy stały się rzeczywistością,” powiedział lider liberalnego skrzydła w kościele luterańskim Gard Sandaker-Nilsen – sam będący gejem.

Szwedzki, duński oraz francuski kościół protestancki już wcześniej zezwoliły na takie ceremonie.

W zeszłym roku, poprzedni synod zezwolił na małżeństwa jednopłciowe, jednak należało przyjąć nową liturgię zanim doszło do pierwszych takich ceremonii.
Według danych z 2015 roku około 73 % Norwegów jest członkami kościoła ewangeliczno-luterańskiego, który od 1 stycznia został oddzielony od państwa.
Podobnie jak pozostałe kraje nordyckie Norwegia jest liderem w przyznawaniu praw osobom homoseksualnym.

Homoseksualne małżeństwa cywilne oraz adopcja przez pary jednopłciowe są tutaj dostępne od 2009 roku, kościół dopuścił także wyświęcanie osób homoseksualnych.