Szwecja i Niemcy podkreślają swoje wspólne wartości i razem krytykują zakaz wprowadzony przez Trumpa

Szwedzki premier Stefan Löfven oraz niemiecka kanclerz Angela Merkel podkreślili wspólne wartości łączące ich kraje podczas sztokholmskiego spotkania, gdzie rozmawiano na temat kryzysu imigracyjnego, brexitu oraz kontrowersyjnego zakazu wjazdu do USA wprowadzonego przez Trumpa.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej po wtorkowym spotkaniu Löfven chwalił kanclerz Merkel oraz podkreślał znaczenie wspólnych interesów Szwecji i Niemiec:

„Cenię Angelę Merkel, jej przywództwo i przyjaźń. Mamy wspólne podstawowe wartości a Niemcy grają główną rolę w tworzeniu wzrostu UE oraz całego świata.”

„To żadna tajemnica, że stoimy w obliczu dużych przemian. To bardzo smutne, że USA zawiesiła możliwość przyjazdu obywateli z 7 krajów. To nie przyniesie nic dobrego. Unia Europejska odgrywa ważną rolę w szerzeniu wartości i praw człowieka,” dodał premier.

„Walka z terroryzmem nie usprawiedliwia występowania przeciwko całym grupom ludzi o innej wierze,” powiedziała Merkel, potwierdzając swoje wcześniejsze komentarze na ten temat.

Oboje liderów dużo mówiło o odpowiedzi Europy na kryzys imigracyjny. Szwecja przyjęła w 2015 roku rekordową liczbę 163,000 uchodźców, w 2016 liczba ta zmalała do 29,000. W ostatnich 2 latach w Niemczech azylu poszukiwało 1.2 miliona osób.

„Potrzebujemy lepiej zharmonizowanych przepisów, tak aby wszystkie kraje UE brały na siebie odpowiedzialność za uchodźców,” stwierdził Löfven.

„Myślę, że są tutaj dwa ważne aspekty. Jeden to międzynarodowa umowa z krajami afrykańskimi, podobna do tej podpisanej między UE a Turcją. Patrząc, jak wygląda np. sytuacja we Włoszech trzeba stwierdzić, że ważna jest także solidarność całej Europy,” podsumował Löfven.

„Musimy postawić na współpracę międzynarodową,” dodała Merkel, mówiąc o potrzebie rozmów z północno-afrykańskimi krajami takimi jak Egipt oraz Maroko.

Löfven powiedział, że „podziela punkt widzenia pani kanclerz” w sprawach uchodźców dodając, że potrzeba więcej pracy nad zapewnianiem ludzi, że nie muszą opuszczać swoich krajów oraz nad uszczelnieniem zewnętrznych granic Unii oraz równym udziałem w rozwiązywaniu kryzysu wszystkich krajów europejskich.”

Na temat brexitu Merkel powiedziała, że Niemcy oraz Szwecja żałują, że Brytyjczycy podjęli decyzję o opuszczeniu UE, ale dodała, że zachowanie dobrych relacji ze Zjednoczonym Królestwem jest bardzo ważną sprawą.

„Oczywiście żałujemy, że taki był wynik brytyjskiego referendum, jednak teraz ważne jest, aby wszystkie kraje dalej współpracowały co pozwoli zachować dobre relacje z Wielką Brytanią.”

„W tym samym czasie nie możemy zapomnieć o swoich własnych zadaniach, czyli np. tworzeniu wspólnego rynku cyfrowego, walce z bezrobociem, a także nie możemy zapominać o młodych pokoleniach, to bardzo ważne.”

Wtorkowe spotkanie zostało także wykorzystane do ogłoszenia nowego partnerstwa szwedzko-niemieckiego w dziedzinie innowacyjności, będzie ono obejmować wspólne badania na elektryfikacją dróg, podobne do prób już podejmowanych w centralnej Szwecji.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja i Niemcy podkreślają swoje wspólne wartości i razem krytykują zakaz wprowadzony...

Warto przeczytać

Zakaz zgromadzeń powyżej 8 osób oficjalnie obowiązuje już w Szwecji

We wtorek w Szwecji wprowadzono pierwsze poważne obostrzenie: zakaz zgromadzeń publicznych z udziałem więcej niż ośmiu osób. Przepisy mają na celu powstrzymanie gwałtownego przyrostu...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...