Norwegia zezwoliła kobiecie z zagranicy na aborcję zdrowego bliźniaka

Norweskie władze postanowiły wydać kobiecie z innego kraju zgodę na aborcję jednego płodu z bliźniaków w norweskim szpitalu, pomimo tego że jest on całkowicie zdrowy.

Decyzja podjęta przez norweskie ministerstwo zdrowia, prawdopodobnie otworzy drogę kolejnym kobietom z sąsiedniej Szwecji i Danii gdzie procedura aborcje jednego płodu z ciąży mnogiej jest zabroniona.

„Wszystkie kobiety, niezależnie od tego czy pochodzą z Norwegii czy tylko tutaj mieszkają, mają takie samo prawo do aborcji i usunięcia jedno z płodów ciąży mnogiej,” powiedział Torunn Janbu z Norweskiej Organizacji Zdrowia.

Szpitale nie muszą pytać o adres zgłaszającej się kobiety co otwiera nowe możliwości aborcyjnej turystyki.

Według nadawcy NRK wiele kobiet z innych skandynawskich krajów kontaktowało się już z norweskimi szpitalami w sprawie takich zabiegów.

Prawnicy z Norweskiego Departamentu Sprawiedliwości w lutym zadecydowali, że usuwanie jednego płodu z ciąży mnogiej powinno być traktowane tak jak wszelkie inne aborcje w Norwegii, czyli można takiego zabiegu dokonywać do końca 12 tygodnia ciąży.

„My jako Departament nie mówimy nic o etyce,” powiedział Janbu. „Informujemy tylko lokalne ośrodki zdrowia o tym jak stosować prawo.”

Decyzja ta została podjęta przy sprzeciwie wielu lekarzy, którzy uważają że taka procedura może narazić zdrowie kobiety i pozostałych płodów.

„Nie znaleźliśmy żadnych medycznych pozytywów z takiego zabiegu,” powiedziała dr Birgitte Heiberg Kahrs, specjalistka od położnictwa w szpitalu św. Olava w Oslo. „Przeciwnie, powoduje to większe zagrożenie dla pozostałych dzieci.”

„Naszą rekomendacją było to, aby taka procedura była dopuszczalna tylko jeśli jeden z płodów wykazywałby wady rozwojowe i powinno być to wykonywane między 12 a 14 tygodniem, aby zminimalizować niebezpieczeństwo.”

Liczba ciąż mnogich stale wzrasta, jest to rezultatem stosowania metody in vitro, jednak usuwanie jednego z płodów zazwyczaj stosowane jest przy trojaczkach lub większej liczbie płodów.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...