Nordea wprowadza zakaz używania Bitcoina dla swoich pracowników

Nordycki gigant bankowy Nordea zakazał 31,000 swoich pracowników handlowania Bitcoinami i innymi kryptowalutami.

Bank, który w zeszłym roku ogłosił przeniesienie swojej centrali ze Szwecji do Finlandii, uznał, że istnieje za duże ryzyko, iż pracownicy mogliby znaleźć się w sytuacji wymagających od nich działań nieetycznych lub nawet łamiących prawo.

„W naszej ocenie ryzyko jest zbyt wysokie, a stopień ochrony jest niewystarczający, zarówno dla pracowników jak i dla banku,” powiedziała Afroditi Kellberg rzeczniczka banku Nordea.

Nordea przypomina, że handel kryptowalutami nie jest regulowany przez państwo.

„Jako inwestor nie jesteś chroniony przed nielegalnymi praktykami biznesowymi ani przed braniem udziału w praniu pieniędzy,” powiedziała Kellberg.

Zakaz wchodzi w życie od 28 lutego. Pracownicy, którzy obecnie posiadają Bitcoina lub inne kryptowaluty mogą je zachować, ale zalecana jest im ich sprzedaż.

Szwedzki Bank Centralny w listopadzie ogłosił, że rozważa wprowadzenie własnej waluty cyfrowej o nazwie ‘e-korona.’ W zeszłym tygodniu analityk finansowego holdingu HSBC James Pomeroy powiedział, że ma nadzieję, iż Szwecja będzie pierwszym krajem na świecie ze swoją własną oficjalną kryptowalutą.

„Szwecja jest wyraźnie dalej niż Anglia, reszta Europy i USA, które pozostają w tyle za światowymi trendami. Dzięki technologicznemu zaawansowaniu Szwecji można tutaj zaobserwować wiele nowości w świecie ekonomicznym, zanim pojawią się one, gdzie indziej,” powiedział Pomeroy.  

Szwedzki rząd sprzedał Bitcoiny na aukcji powyżej ceny rynkowej

Strona główna Wiadomości Szwecja Nordea wprowadza zakaz używania Bitcoina dla swoich pracowników

Warto przeczytać

Zakaz zgromadzeń powyżej 8 osób oficjalnie obowiązuje już w Szwecji

We wtorek w Szwecji wprowadzono pierwsze poważne obostrzenie: zakaz zgromadzeń publicznych z udziałem więcej niż ośmiu osób. Przepisy mają na celu powstrzymanie gwałtownego przyrostu...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...