fbpx

Najbardziej słoneczne miejsce w całej Szwecji.

Najbardziej słonecznym miejscem w całej Szwecji okazuje się niewielka wyspa, na której żyje zaledwie garstka ludzi.

SVT organizuje każdego lata konkurs na najbardziej pogodny zakątek Szwecji – nosi on nazwę Słonecznej Ligi „Solligan”. Polega to na tym, że krajowe stacje pogodowe sklasyfikowane zostają według zarejestrowanych godzin, w których świeciło słońce.

W tym roku szczyt notowania należy do Svenska Högarna – niewielkiego łańcucha wysp, na którym mieści się XIX-wieczna latarnia morska. Miejsce to wchodzi w skład Archipelagu Sztokholmskiego.

W okresie od rozpoczęcia szwedzkiego Midsommar (czyli od końcówki czerwca) aż do 15 sierpnia odnotowano tu 618 słonecznych godzin.

Svenska Högarna jest jedną z najdalej wysuniętych na wschód wysp stołecznego Archipelagu. Ponoć nie zapuszcza się tam żaden prom, przez co miejsce uchodzi za wyizolowane, a nawet odcięte od świata.

Oficjalne dane z 2015 roku mówią o zaledwie czterech osobach, które mieszkały na wyspie i były tu zameldowane.

Kolejne miejsce w rankingu „Solligan” zajęło miasto Luleå. Słonecznych godzin policzono tu 580. Byłoby ich więcej, gdyby nie gwałtowne opady deszczu, które zaskoczyły lokalnych mieszkańców (choć ucieszyły rolników).

Trzecią pozycję okupuje zaś Hoburgen – miejscowość położona na południowym krańcu Gotlandii (572 godziny). Gotlandia wygrała Słoneczną Ligę aż dwanaście razy. Pierwsze „zawody” zorganizowano w 1990 roku.

Strona główna Wiadomości Szwecja Najbardziej słoneczne miejsce w całej Szwecji.

Warto przeczytać

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

„The Times of India”: Szwedzi inteligentnie praktykują dystans społeczny, a lockdown jest zbędny

Serwis „The Times of India” postanowił pochwalić szwedzką strategię walki z koronawirusem. W artykule, opublikowanym na stronie, powołano się na m.in. na...

Niemcy zniosły zakaz podróżowania do Szwecji

Niemcy zniosły zakaz podróżowania do Szwecji, ponieważ liczba przypadków COVID-19 w tym kraju spadła w lipcu po gwałtownym wzroście w czerwcu.