fbpx

Małe miasteczko na południu Szwecji, które odwiedzają tłumy.

Ullared to niewielka miejscowość położona w regionie Halland, na południowym wschodzie Szwecji. Mieszka tu dosłownie garstka ludzi, a dookoła rozciągają się dzikie lasy. Jest jednak powód, dla którego miasteczko stale odwiedzane jest przez tłumy.

Miasto zyskało sławę dzięki otwartemu w 1963 roku Gekås – to największe centrum handlowe w całej Szwecji. Można tu znaleźć odzież, artykuły gospodarstwa domowego, kosmetyki – tak naprawdę wszystko. Rocznie sklep odwiedza od 4 do 5 mln klientów, a jego właściciele, Thomas Karlsson i Torbjorn Back, są jednymi z najbogatszych Szwedów w kraju.

Gekås słynie z niskich cen, przez co do sklepu przychodzą tłumy. Żeby pomieścić wszystkich klientów, trzeba było zbudować olbrzymi parking, liczący 3,5 tys. miejsc dla samochodów. Co ciekawe, w samym Ullared mieszka niespełna 800 ludzi. Samych wózków na zakupy jest w Gekås o dziesięć razy więcej.

Ullared stało się miastem, do którego ludzie przybywają przede wszystkim na zakupy. Wszystko przez słynny na całą Szwecję dyskont. Ale miejscowość ma do zaoferowania znacznie więcej i powinna zainteresować też zwykłych turystów.

Popularnym sportem jest w Ullared narciarstwo alpejskie. W mieście znajduje się ośrodek rekreacyjny oraz niewielki, niezbyt stromy stok, którego pracownicy przy sprzyjającej pogodzie wypożyczają sprzęt zainteresowanym. To miejsce świetne przede wszystkim na naukę jazdy na nartach i jest raczej propozycją dla osób początkujących.

Tuż obok stoku narciarskiego znajduje się Upzone Adventure Park – miejscowy park rozrywki. Główną jego atrakcją jest park linowy o różnych trasach, mających różne poziomy trudności. Najchętniej wybieraną trasą jest ta o nazwie „Big Jump”. Znajduje się ona na wysokości 18 metrów.

Okolice Ullared słyną z otaczającej je przyrody. Wizyta w miejscowości o tak małej populacji ma wiele zalet, a jedną z nich jest z pewnością okazja do wewnętrznego wyciszenia i relaksu na świeżym powietrzu. Piękne widoki są tu właściwie na wyciągnięcie ręki, a poza miastem położone są dodatkowo zbiorniki wodne i rozległe lasy. Jezioro Musasjön idealnie nadaje się do pływania, a spacer wzdłuż rzeki Högvadsån zachwyci Was jeszcze bardziej niż przeceny w Gekås.

Jeśli chętnie dajecie porwać się szałowi zakupów, oczywiście nie ma w tym nic złego. Poza Gekås miasteczko Ullared ma w ofercie wiele innych obiektów handlowych. Lokalni sprzedawcy postanowili „podpiąć się” pod sukces wielkiego dyskontu i otworzyli własne lokale. Są one często odwiedzane, bo Ullared to przecież mała mieścina, w której wszystko znajduje się w odległości kilku kilometrów. Inne obiekty oferują m.in. tanie zakupy spożywcze.

Do Ullared można dostać się na kilka sposobów. Oto one:

• Samochód. Miejscowość łączy się z sąsiednimi wioskami dzięki kilku drogom. Można tu też dojechać główną autostradą. Droga 153 łączy Ullared z miastem Varberg, a droga 154 – z Falkenberg. Do Ullared łatwo można dojechać ze wschodu oraz północy kraju.

• Autobus. Istnieją autobusy miejskie, które kursują między Ullared a innymi miejscowościami z tego regionu. Jest też jeden autobus kursujący na dłuższych trasach, który również dojeżdża do Ullared. W ten sposób można dostać się do miasteczka z południowej części Szwecji – i to codziennie. Korzystają na tym m.in. klienci, którzy podróżują do Gekås. Po zrobieniu tanich zakupów osoby takie wracają najczęściej do domu – nawet jeśli mają do przejechania wiele kilometrów.

• Lot samolotem. W pobliżu Ullared nie znajduje się, niestety, żadne lotnisko. Osoby podróżujące spoza Szwecji mogą za to przylecieć do Göteborga, Malmö, czy nawet Kopenhagi, a potem ruszyć w dalszą trasę (np. autobusem).

Odległość między Ullared a pięcioma dużymi miastami:

• Sztokholm – 470 km (5 h, 9 min.);

• Göteborg – 107 km (1 h, 20 min.);

• Malmö – 204 km (2 h, 16 min.);

• Luleå – 1.367 km (15 h, 5 min.);

• Linköping – 275 km (3 h, 13 min.)

Strona główna Wiadomości Szwecja Małe miasteczko na południu Szwecji, które odwiedzają tłumy.

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...