fbpx

Muzeum upamiętniające ofiary Holokaustu zostanie zbudowane w Malmö.

Malmö znajduje się na prowadzeniu w wyścigu, którego zwycięzca zostanie organizatorem nowego muzeum narodowego, poświęconego Holokaustowi. Christina Gamstorp – dyrektor Muzeum Żydowskiego w Sztokholmie – oficjalnie przekazała południowemu miastu swoje błogosławieństwo.

„Malmö będzie doskonałym wyborem na miasto, w którym stanie muzeum Holokaustu”, powiedziała w rozmowie z dziennikarzami „Sydsvenskan”. „To znakomity pomysł, bo należy pamiętać, że po opuszczeniu obozów koncentracyjnych wielu ocalałych przybywało właśnie tu.”

Wiosną 1945 roku zorganizowana została tzw. akcja „Białych Autobusów”. Z niemieckich obozów koncentracyjnych uwolnionych zostało wtedy 15 345 więźniów skandynawskiego pochodzenia. Jak dotąd nie ustalono, ilu uratowano wówczas Żydów. Za przeprowadzenie akcji odpowiadał Szwedzki Czerwony Krzyż oraz rząd duński.

Burmistrz Malmö, Katrin Stjernfeldt Jammeh, zauważa, że nie bez znaczenia pozostaje konferencja na temat Holokaustu, którą w maju zorganizowano właśnie na terenie jej miasta.

„Rząd otwarcie przyznaje, jak ważna jest rola Malmö, jest świadomy historii tego miasta. Jako mieszkanka Malmö w pocie czoła przeciwstawiam się antysemityzmowi”, powiedziała burmistrz.

Szwecja przygotowuje się do obchodów 75. rocznicy uwolnienia setek tysięcy Żydów z hitlerowskich obozów zagłady. Obchody przypadają na rok 2020, a powstanie muzeum Holokaustu to pierwszy punkt celebracji.

Tysiące dzieci w wieku szkolnym będzie wyruszać w podróże edukacyjne, do europejskich placówek upamiętniających ofiary Holokaustu. W październiku premier Stefan Löfven będzie gospodarzem konferencji, w której wezmą udział szefowie rządów z całego świata.

Ann Katina, przewodnicząca żydowskiej kongregacji w Malmö, jest przekonana, że to właśnie w jej mieście powinno stanąć muzeum:

„Wielu członków kongregacji to dzieci lub wnuki osób, które przeżyły obozy koncentracyjne. Z racji, że miasto ma dziś duży problem z antysemityzmem, cieszę się z takiego obrotu spraw. To właśnie tu powinno znajdować się muzeum Holokaustu.”

Stjernfeldt Jammeh przyznała, że sama zgłosiła się do Löfvena, prosząc, aby to w Malmö stanęło muzeum. Początkowo miało ono zostać zbudowane w stolicy Szwecji.

Zapomniana historia o wyzwolonych Polakach

Strona główna Szwecja Malmö Muzeum upamiętniające ofiary Holokaustu zostanie zbudowane w Malmö.

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...