już wkrótce wejdzie w życie całkowity zakaz palenia papierosów w kawiarniach na świeżym powietrzu oraz wiele innych miejsc w Szwecji.
1 Lipca wchodzi w życie nowa ustawa o zakazie palenia, która dotyczy również boisk sportowych, platform na stacjach metra, kolei podmiejskich a także przystanków autobusowych.
Zakaz obejmuje również wejścia do sklepów, stacji jak i bibliotek. Popielniczki które dotychczas były wystawione przed wejściami mają zostać usunięte.
– Celem ustawy jest umożliwienie wejścia do pomieszczenia wolnego od dymu bez narażenia na dym, mówi David Engstrand, oficer do spraw tytoniu w okręgu administracyjnym w okręgu Sztokholm.
Nie wiadomo jak daleko od wejścia powinien obowiązywać zakaz, ustawodawca przedłożył każdej gminie ocenę. W Sztokholmie nie ma określonej odległości, ale różni się ona w zależności od przypadku, a obszary dla pieszych w głównej mierze ulice handlowe mogą być praktycznie tylko dla niepalących.
– Odległość jest kwestią osądu i czekamy na wytyczne, mówi Karin Hultman, kierownik działu administracji środowiskowej w Sztokholmie.
Właściciele sklepów oraz restauracji muszą usunąć popielniczki a także są zobowiązani o poinformowaniu klientów o zakazie, w przeciwnym razie właściciel może zostać ukarany grzywną.
Każdy mieszkaniec może skontaktować się z gminą, jeśli zobaczy naruszenie zakazu.
– Jest tak wiele restauracji i tak niewielu inspektorów. Po prostu potrzebujemy pomocy ze strony mieszkańców, mówi Suzanne Bengtsson w radzie administracyjnej SVT.
Od 1 lipca zabronione jest palenie na zewnątrz w niektórych miejscach publicznych. Obejmuje to place zabaw, wiaty przystankowe, perony metra oraz kolei, kawiarni na świeżym powietrzu, boisk sportowych. Zabronione jest również palenie przed wejściem, do których społeczeństwo ma dostęp, takich jak sklepy, biblioteki i stacje.
Zakaz dotyczy również e-papierosów.
- 7 procent mężczyzn i 7 procent kobiet w Szwecji pali codziennie, czyli o połowę mniej niż w 2006 roku, kiedy to 14 procent paliło codziennie.
- Większość palaczy należy do grupy wiekowej 45-64 lata, gdzie 10 procent twierdzi, że pali codziennie. W 2006 r. Liczba ta wynosiła 19%.
- Rząd poparł cel wolnej od dymu Szwecji w 2025 roku. Cel oznacza, że odsetek osób palących w populacji powinien być niższy niż pięć procent do 2025 roku.
- 63 procent miejskich śmieci to papierosowe filtry.
- Na 100-metrowym chodniku jest średnio 64 papierosowych filtrów.
Źródło: SKL, rząd, Keep Sweden clean, Public Health Authority