Listy z pogróżkami i białym proszkiem trafiły do 5 meczetów w Szwecji

Działający w Eskilstunie meczet otrzymał list z pogróżkami, z dołączonym do niego, podejrzanym białym proszkiem. Na podobną przesyłkę skarżą się cztery inne miejsca kultu muzułmańskiego w Szwecji.

Inne świątynie mieszczą się w Sztokholmie, Göteborgu i Malmö – trzech największych miastach kraju – a także w Luleå, na północy Szwecji.

Anas Deneche, kierownik do spraw komunikacji w Wielkim Meczecie Miasta Eskilstuna, rozmawiał z dziennikarzem Sveriges Television i ujawnił, że list bardzo zaniepokoił uczęszczających do świątyni wiernych.

„Ludzie wciąż pamiętają o zamachu na meczety w Christchurch, w Nowej Zelandii. 28-latek wszedł wówczas do świątyni i zamordował łącznie 51 osób”, wspomina Deneche. „Obawiamy się, że list stanowi formę ostrzeżenia. Że w przyszłości może dojść do podobnej masakry.”

Szwedzka policja zapewnia, że zbrodnie popełniane z nienawiści są traktowane priorytetowo i by udaremnić takiego właśnie przestępstwa, podjęte zostaną odpowiednie kroki, by udało się znaleźć nadawcę przesyłki. Thomas Bergqvist, funkcjonariusz policji w Eskilstunie, mówi o „dobrej koordynacji” zespołów w całym kraju oraz o pomyślnej współpracy ze służbami wywiadu. Nadal trwają badania techniczne listu.

Bergqvist wysnuł też teorię, jakoby wydarzenia ze Szwecji powiązane były z atakami we Francji, gdzie doszło do kilku aktów terrorystycznych o podtekście religijnym (zamordowano m.in. nauczyciela Samuela Paty’ego, a w kościele w Nicei zginęły trzy osoby).

Wielki Meczet Miasta Eskilstuna już kilkukrotnie otrzymał groźby śmierci, a także połączenia telefoniczne od wrogo nastawionych osób. W listach do zarządców meczetu pisano, że muzułmanie muszą opuścić Szwecję, bo do niej nie pasują, a także, że wyznawcy islamu to mordercy i terroryści.

Według policji w Eskilstunie groźby pod adresem meczetów są rzadkością, choć funkcjonariusze przyznają, że może to wynikać z faktu niezgłaszania podobnych listów. Deneche mówi tu o „strachu przed rozgłosem” – jego zdaniem, jeśli media nagłośnią przypadki takie, jak ten, to przykuje uwagę jeszcze bardziej niebezpiecznych radykalistów.

Islam to druga co do wielkości religia w Szwecji (liczy sobie 139 759 wyznawców).

Strona główna Wiadomości Szwecja Listy z pogróżkami i białym proszkiem trafiły do 5 meczetów w Szwecji

Warto przeczytać

Zakaz zgromadzeń powyżej 8 osób oficjalnie obowiązuje już w Szwecji

We wtorek w Szwecji wprowadzono pierwsze poważne obostrzenie: zakaz zgromadzeń publicznych z udziałem więcej niż ośmiu osób. Przepisy mają na celu powstrzymanie gwałtownego przyrostu...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...