W 2021 roku w Szwecji do Krajowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej zgłoszono około 33 700 aborcji, czyli o około 900 mniej niż w roku poprzednim.
Liczba aborcji od kilku lat spada, głównie wśród mlodych kobiet w grupie wiekowej 15-19 lat.
Według Krajowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej, jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest wzrost przepisywania długo działających środków antykoncepcyjnych, w tym hormonalnych wkładek wewnątrzmacicznych i sztyftów antykoncepcyjnych.
Inną przyczyną spadku liczby aborcji może być pandemia i związane z nią ograniczenia w kontaktach społecznych, jak podaje Krajowa Rada Zdrowia i Opieki Społecznej.
Coraz więcej aborcji przeprowadza się na wczesnym etapie ciąży, w zeszłym roku sześć na dziesięć aborcji przeprowadzono przed siódmym tygodniem. Metody chirurgiczne są stosowane coraz rzadziej od czasu wprowadzenia “aborcji medycznej” na początku lat 90-tych.
W 2021 roku 96% wszystkich aborcji przeprowadzono metodą medyczną, która polega na obumarciu płodu za pomocą dwóch etapów leczenia farmakologicznego. Pierwsza dawka jest zawsze podawana w szpitalu lub klinice. W przypadku wczesnej aborcji, do 10. tygodnia, kobieta może wybrać, czy zażyje drugą dawkę w domu, czy w szpitalu lub klinice.
W 2021 roku około 75% wszystkich aborcji stanowiły aborcje “domowe”, co stało się coraz bardziej powszechne od czasu wprowadzenia tej metody w 2004 roku.
Zgodnie z ustawą aborcyjną w Szwecji, kobieta ma prawo do podjęcia decyzji o aborcji do 18. tygodnia ciąży. Następnie wymagane jest specjalne zezwolenie Rady Prawnej przy Krajowej Radzie Zdrowia i Opieki Społecznej. W 2021 roku 516 kobietom przyznano aborcję po 18. tygodniu, a 37 odmówiono. Głównym powodem przyznania kobiety była wada wrodzona/nieprawidłowość chromosomalna, a poza tym były “powody społeczne” oraz choroba fizyczna lub psychiczna.
- Nowe przepisy w Szwecji – zakaz wielu połączeń telefonicznych w celu walki z oszustwami
- Zmiany w uldze podatkowej na dojazdy – nowy limit od 2026 roku
- Międzynarodowa pomoc dla Polski w obliczu powodzi – wsparcie m.in. ze Szwecji
- Zmiany w ulgach podatkowych na panele słoneczne – rząd Szwecji wprowadza nowe zasady
- Rząd Szwecji planuje wprowadzenie dziesięcioletniej szkoły podstawowej