Szwedzka korona ma za sobą trudny okres jesieni i zimy, charakteryzujący się wyjątkowo niskimi wycenami w stosunku do euro i dolara. Mimo wciąż niestabilnej sytuacji na świecie, widać już jednak oznaki ożywienia.
Niepewna sytuacja rynkowa, pogłębiona poważnymi obawami geopolitycznymi, ciągłym ryzykiem wojen handlowych i zawirowań gospodarczych, sprowadziła koronę do historycznie niskich poziomów. Jednak na początku 2025 roku korona nieoczekiwanie odbiła się od tych rekordowo niskich wartości.
W środę rano kurs euro spadł do 11,26 korony, a dolara do 10,87 korony. Były to najniższe poziomy euro od czerwca 2024 roku i dolara od początku grudnia. To ożywienie nastąpiło po okresie historycznie słabych wycen korony w stosunku do głównych walut światowych.
W środę po południu opublikowano nowe dane dotyczące wysokiej inflacji w USA. Te dane prawdopodobnie znacząco wpłyną na dalszą kondycję korony w dłuższej perspektywie. Próby wywierania nacisku przez Donalda Trumpa na Rezerwę Federalną w celu obniżenia stóp procentowych, wobec utrzymującej się wysokiej inflacji, prawdopodobnie nie przyniosą rezultatów.
Najprawdopodobniej oznacza to, że na niższe stopy procentowe w USA będziemy musieli poczekać dłużej, co w konsekwencji będzie nadal umacniać dolara i osłabiać koronę.
Kształtowanie się kursu szwedzkiej waluty:
- Euro: 11,26 SEK (najniżej od czerwca 2024 r.)
- Dolar: 10,87 SEK (najniżej od grudnia 2024 r.)
- Deprecjacja korony w stosunku do dolara od 2021 r.: ok. 22%
- Główne przyczyny deprecjacji korony: międzynarodowe zawirowania finansowe, recesja w Szwecji i strukturalne przepływy kapitału.
Więcej optymistycznych perspektyw dla korony?
Strateg walutowy Handelsbanken, Tommy Von Brömsen, wskazuje na kilka czynników, które mogą w przyszłości sprzyjać koronie, szczególnie jeśli gospodarka USA zmierza w kierunku miękkiego lądowania.
„Takie scenariusz sprzyjałby bardziej ryzykownym walutom, takim jak korona. W idealnej sytuacji moglibyśmy być zaskoczeni spadkiem inflacji szybszym, niż się obecnie oczekuje w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Wtedy obniżki stóp procentowych mogłyby nastąpić stosunkowo szybko” – powiedział Von Brömsen w wywiadzie dla Morningstar.
Anders Eklöf, główny strateg walutowy w Swedbank, również wyraża ostrożny optymizm i przewiduje, że szwedzka gospodarka będzie jedną z najsilniejszych w Europie w bieżącym roku. Oczekuje się, że to wzmocni koronę zarówno w stosunku do euro, jak i dolara.