W Ånge w środkowej części Szwecji trwa wielka akcja ratunkowa po tym, jak na trzecim piętrze domu wielorodzinnego wybuchł pożar mieszkania.Według doniesień kilka osób zostało rannych, w tym co najmniej jedna ciężko. Kilku mieszkańców budynku uciekło na balkon, a jeden z nich podobno skoczył z wysokości.
Alarm o pożarze został ogłoszony o godzinie 8:40 rano w piątek. Jest to w pełni rozwinięty pożar mieszkania na trzech ostatnich piętrach pięciopiętrowego budynku.
Służby ratunkowe potwierdzają, że jedna osoba jest poważnie ranna i że jedna osoba skoczyła z balkonu.
Mieszkańcy mieszkania, w którym doszło do pożaru wyszli na balkon, ponieważ na klatce schodowej panuje zadymienie. Następnie zostali uratowani przy pomocy pojazdów ratowniczych.
Według informacji z miejsca zdarzenia, kilka osób jest rannych. Na miejscu zdarzenia są ratownicy z Ånge, Fränsta, Stöde, Sundsvall i Söråker. Osiem karetek pogotowia i helikopter ratunkowy z Östersund.
„Na miejsce zdarzenia wezwano od sześciu do ośmiu patroli policji. Jest to bardzo poważna sytuacja. W tej chwili panuje chaos”, powiedział Thomas Åslin ze służb ratunkowych
Policja otoczyła teren wokół pożaru kordonem, aby umożliwić niezakłóconą pracę jednostek ratowniczych. „Osoby znajdujące się na miejscu zdarzenia proszone są o przestrzeganie tych zamknięć, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo” – pisze policja na swojej stronie internetowej.
Policja rozpoczęła również ewakuację sąsiednich nieruchomości.
Region Västernorrland wprowadził stan klęski żywiołowej, aby móc zająć się wszystkimi osobami potrzebującymi opieki i pomocy, a szpital w Sundsvall przeszedł w tryb sztabowy.
„Nosze, koce i namioty są w drodze na miejsce pożaru, jeśli są potrzebne. Na miejscu zdarzenia jest wiele osób, które potrzebują pomocy – ranni, zszokowani i krewni. Trochę trudno jest teraz śledzić sytuację”, powiedział Thomas Åslin.
Utworzono sztab kryzysowy, której przewodniczy gmina Ånge. Utworzona została również grupa w celu znalezienia tymczasowego zakwaterowania dla tych, którzy go potrzebują.
- Niemieckie miasto oferuje darmowe mieszkanie. Chce przyciągnąć nowych mieszkańców
- Nowe przepisy UE mogą utrudnić walkę z praniem pieniędzy – ostrzeżenie szwedzkiego Urzędu ds. Konkurencji
- Szwedzki rząd bada: czy prywatne firmy mogą budować drogi i koleje szybciej i taniej niż Trafikverket?
- Szybki internet Starlink w samolotach Air France i SAS. Rewolucja na pokładzie już w 2025 roku
- Göteborg rozważa budowę metra. Po wypadku tramwaju wraca dyskusja o nowym systemie transportu