fbpx

Jak dużo nadgodzin przepracowujesz w Szwecji

Co się stało z równowagą między pracą a czasem wolnym?

Szwecja w ostatnich latach często trafiała na nagłówki światowych gazet informujących o ‘sześciogodzinnym dniu pracy’ wprowadzanym w wielu regionach – jednak nie jest to cała prawda o czasie pracy w Szwecji.

Nowy raport oparty na statystykach ze Statistic Sweden oraz związku zawodowego Unionen pokazuje jak dużo czasu Szwedzi poświęcają na pracę. Wynika z niego, że więcej niż jeden na sześciu Szwedów przepracowuje więcej niż 6,2 nadgodzin tygodniowo.

W Szwecji zasady wynagradzania za nadgodziny są zazwyczaj ustalane w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub są zawarte w indywidualnych kontraktach pracowników, jednak w rzeczywistości wiele osób nie wykazuje nadgodzin, gdyż nie chcą być postrzegani jako ci pracujący zbyt wolno lub za mało wydajnie.

W Sztokholmie ponad jedna trzecia osób wykonujących pracę w nadgodzinach nie dostaje za nią wynagrodzenia.

„W miejscach, gdzie ludzie stale mają nadgodziny, pracodawca musi zmienić organizację i zatrudnić więcej osób. (…) Pracownicy powinni być w stanie wykonać swoją pracę w czasie normalnych godzin pracy,” powiedział gazecie Dagens Nyheter Henrik Ehrenberg z związku Unionen.

W Sztokholmie 16 % ankietowanych powiedziało, że ma nadgodziny w pracy.
Najwyższy wskaźnik nadgodzin został zanotowany w gminie Jönköping, 18,4 %, a następnie w Halland 18,1. Pracownicy w Västernorrland, Norrbotten oraz Södermanland przepracowują najmniej nadgodzin w kraju.

W zeszły miesiącu raport Eurostatu podał przewidywaną liczbę lat jaką przepracują osoby, które w 2015 roku miały 15 lat.
Według tych prognoz najdłużej będą pracować obywatele Szwecji, średnio 41,2 lat, czyli prawie sześć lat dłużej niż uśredniony wynik dla wszystkich krajów europejskich.

Strona główna Wiadomości Szwecja Jak dużo nadgodzin przepracowujesz w Szwecji

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...