Jak dużo nadgodzin przepracowujesz w Szwecji

Co się stało z równowagą między pracą a czasem wolnym?

Szwecja w ostatnich latach często trafiała na nagłówki światowych gazet informujących o ‘sześciogodzinnym dniu pracy’ wprowadzanym w wielu regionach – jednak nie jest to cała prawda o czasie pracy w Szwecji.

Nowy raport oparty na statystykach ze Statistic Sweden oraz związku zawodowego Unionen pokazuje jak dużo czasu Szwedzi poświęcają na pracę. Wynika z niego, że więcej niż jeden na sześciu Szwedów przepracowuje więcej niż 6,2 nadgodzin tygodniowo.

W Szwecji zasady wynagradzania za nadgodziny są zazwyczaj ustalane w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub są zawarte w indywidualnych kontraktach pracowników, jednak w rzeczywistości wiele osób nie wykazuje nadgodzin, gdyż nie chcą być postrzegani jako ci pracujący zbyt wolno lub za mało wydajnie.

W Sztokholmie ponad jedna trzecia osób wykonujących pracę w nadgodzinach nie dostaje za nią wynagrodzenia.

„W miejscach, gdzie ludzie stale mają nadgodziny, pracodawca musi zmienić organizację i zatrudnić więcej osób. (…) Pracownicy powinni być w stanie wykonać swoją pracę w czasie normalnych godzin pracy,” powiedział gazecie Dagens Nyheter Henrik Ehrenberg z związku Unionen.

W Sztokholmie 16 % ankietowanych powiedziało, że ma nadgodziny w pracy.
Najwyższy wskaźnik nadgodzin został zanotowany w gminie Jönköping, 18,4 %, a następnie w Halland 18,1. Pracownicy w Västernorrland, Norrbotten oraz Södermanland przepracowują najmniej nadgodzin w kraju.

W zeszły miesiącu raport Eurostatu podał przewidywaną liczbę lat jaką przepracują osoby, które w 2015 roku miały 15 lat.
Według tych prognoz najdłużej będą pracować obywatele Szwecji, średnio 41,2 lat, czyli prawie sześć lat dłużej niż uśredniony wynik dla wszystkich krajów europejskich.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...