Największy szwedzki port stał się szansą dla imigrantów chcących się dostać do Wielkiej Brytanii, ryzykujących podróż na gapę razem z towarami.
Według zarządu portu tego lata znacznie zwiększyła się liczba imigrantów próbujących się ukryć na statkach płynących do Wielkiej Brytanii.
Informuje on o tym, że do tej pory pracownicy portu znajdowali zazwyczaj pasażerów na gapę próbujących się dostać na teren Szwecji, jednak wydaje się, że w 2015 roku więcej jest przypadków, kiedy imigranci próbują wyjechać ze Szwecji, na pokładzie statków zmierzających do Zjednoczonego Królestwa.
„Podejmują oni wielkie ryzyko, boimy się, że ktoś może zginąć,” powiedział w czwartek w wywiadzie dla agencji TT, Thomas Fransson szef bezpieczeństwa portu.
„To bardzo duży problem, na który nie jesteśmy przygotowani.”
Według Franssona większość osób z nowej fali 'marynarzy’ to Albańczycy, którzy przedostają się na teren portu ukryci w kontenerach, naczepach lub nawet w podwoziach samochodów ciężarowych.
„Mamy ogrodzenie pod napięciem, alarmy i kamery monitoringu. Bardzo efektywne są również psy. Ale codziennie na teren portu wjeżdża i wyjeżdża z niego ponad 4000 pojazdów, nie mamy możliwości przeszukać ich wszystkich.”
Powiedział on, że od maja zostało aresztowanych ponad 40 osób próbujących się ukryć na terenie portu. Jednak nie wiadomo jak wielu emigrantom udało się dotrzeć do Anglii.
„Ci ludzie są zdesperowani. Szukają oni lepszego życia i są gotowi podjąć wielkie ryzyko. Były już przypadki, kiedy takie osoby zostały ranne,” powiedział Fransson.
Patrik Engström, szef szwedzkiej policji granicznej, powiedział agencji TT, że policjanci są także świadomi tego, że stale zwiększa się liczba Albańczyków próbujących przedostać się ze Szwecji do Wielkiej Brytanii.
„Cała Europa obserwuje zwiększającą się liczbę imigrantów z Albanii. Wielka Brytania ma opinię kraju gdzie łatwo znaleźć pracę i mieszkanie, zwłaszcza w wielkich miastach. Ale Wielka Brytania nie należy do strefy Schengen i wymaga od Albańczyków wiz.”
Szwecja, która jest znana na świecie ze swojej otwartości i tolerancji, przyjęła w latach 90 tysiące uchodźców z Bałkanów i w ostatnich latach dalej pozostaje bardzo popularna wśród imigrantów.
Jednak duża ilość zaległych spraw powoduje, że bardzo wydłużył się czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków złożonych przez uchodźców. Pojawiły się także oznaki tego, że obywatele niektórych państw zaczęli omijać Szwecję w swoich planach wyjazdów. Spowodowane jest to prawdopodobnie biurokracją oraz rządami nacjonalistycznej Szwedzkiej Partii Demokratycznej.
Albania jest byłym państwem bloku komunistycznego z dużą społecznością muzułmanów. W 2009 roku zgłosiła wniosek o przyjęcie do Unii Europejskiej, ale to jeszcze nie nastąpiło.
Dołącz do Naszej grupy na Facebook