Imam, który nazwał Żydów „świniami”, objęty wyrokiem sądowym

39-letni imam z miasta portowego Helsingborg, na południu Szwecji, został objęty wyrokiem pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres dwóch lat. Ponadto ukarano go grzywną. Wszystko przez jego oburzające wypowiedzi: mężczyzna nazwał Żydów „potomkami małp i świń”.

Komentarz imama został usłyszany przez uczestników demonstracji organizowanej w  Helsingborgu. W spotkaniu brali udział Szwedzi i Palestyńczycy. Po wezwaniu na scenę 39-latek dał popis kołtunerii, a z jego ust urywały się nieokrzesane słowa. Sprawę nagłośniły lokalne media.

Mężczyzna dość pokrętnie przyznał się do znieważenia Żydów, choć dodał, że „słowa uderzały w państwo żydowskie – nie samych jego mieszkańców”. Wypowiedź prowadzona była po arabsku i obfitowała w nienawistne zwroty.

Sąd był innego zdania niż sam oskarżony:

„Przemówienie nie dotyczyło reżimu czy siły militarnej. Miało obrazić Żydów oraz ich uczucia religijne.”

Jeśli 39-latek dopuści się kolejnego przestępstwa, orzeczenie warunkowe może zostać zastąpione inną, surowszą formą kary.

Społeczność żydowska miasta Helsingborg jest zadowolona z orzeczenia sądu. „To ważne wydarzenie i sygnał ostrzegawczy dla ludzi. Pokazuje, że mowa nienawiści również podlega karze”, cieszył się jeden z mieszkańców w rozmowie z SVT.

Na imama zostanie nałożona kara grzywny w wysokości 3 tys. koron (~1210 PLN).

Szwecja już od kilku lat zmaga się z problem antysemityzmu. W grudniu 2017 roku na południu Malmö odbyło się zgromadzenie, podczas którego uczestnicy skandowali, że należy rozstrzelać osoby pochodzenia żydowskiego. Tłum uznał, że w Malmö odbywa się „intifada”, a wolność można odzyskać tylko poprzez zabicie Żydów.

W czerwcu 2019 r. kongregacja żydowska w Malmö wyraziła niepokój o stan lokalnego społeczeństwa. Uznano, że już wkrótce „populacja Żydów może całkowicie zniknąć z powierzchni miasta”.

„Kiedy światowe media mówią o Malmö, najczęściej pojawia się kontekst antysemicki. Googlując hasło ‘antysemityzm w Malmö’ otrzymujemy dostęp do 215 tys. wyników wyszukiwania”, żalił się przewodniczący kongregacji.

Okazuje się, że nawet szwedzkie licea nie są bezpieczne dla młodych Żydów:

„Dzieci, które chodzą do szkół z symbolem Gwiazdy Dawida, mogą spotykać się z zaczepkami, a nawet mogą zostać pobite. Ich szkoły są czasem obiektem zorganizowanych ataków”, stwierdza Daniel Vaknine – 18-latek i uczeń jednego z liceów w Malmö.

Muzeum upamiętniające ofiary Holokaustu zostanie zbudowane w Malmö.

Strona główna Wiadomości Szwecja Imam, który nazwał Żydów „świniami”, objęty wyrokiem sądowym

Warto przeczytać

Chcesz kupić opuszczony szwedzki dom?

Na terenach wiejskich w Szwecji znajdują się niezamieszkałe domy, które stoją puste z powodu wyludnienia, gdy mieszkańcy przenoszą się do miast. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku.

Jaki podatek najlepiej wybrać dla pracowników najemnych w Szwecji? Czy polskie firmy jednoosobowe muszą płacić podatek w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku? Jaki podatek najlepiej...

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...