Gwałty w Szwecji coraz powszechniejsze: notuje się ich trzy razy tyle, co w 2014 roku.

W 2018 roku w Szwecji zgłoszono aż 22 500 przestępstw o podłożu seksualnym. 7960 z nich określono jako gwałt.

Badanie Bezpieczeństwa Narodowego to coroczny raport dotyczący przestępczości w Szwecji. Teoretycznie odsetek Szwedów, którzy padli ofiarą zgwałcenia lub napastowania, spadł. To jednak tylko pozory.

Więcej notuje się przypadków, gdzie zaatakowana zostaje ofiara najbardziej bezbronna. W grupie kobiet od 20. do 24. roku życia naliczono aż 34,4 procent przypadków, gdzie doszło do napaści. To jedna z najczęściej napastowanych grup.

W grupie wiekowej 16-19 lat 17,8 procent kobiet zgłosiło, że padło ofiarą napaści seksualnej. Gwałtów i zbrodni seksualnych, wbrew niektórym statystykom, od kilku lat notuje się coraz więcej.

W 2018 na policję zgłosiło się 6 proc. Szwedów będących ofiarami przestępstw seksualnych (mowa tu zarówno o kobietach, jak i mężczyznach). Rok wcześniej wskaźnik był wyższy: sięgał 6,4 proc. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jeszcze w 2011 gwałtów i napaści seksualnych notowano rocznie 1,4 proc.

Kobiety coraz częściej padają ofiarami przestępstw o podłożu seksualnym.

„Spośród popełnianych przestępstw to właśnie te o tle seksualnym są coraz większym problemem. Często ofiarami tych zbrodni są ludzie najbardziej bezbronni, najsłabsi. Najczęściej cierpią kobiety. W przypadku obu płci – a więc wszystkich obywateli Szwecji – zanotowaliśmy nieznaczny spadek procentowy w porównaniu z rokiem poprzednim”, wyjaśnia rzecznik Brå – Rady ds. Zapobiegania Przestępczości.

Coraz częściej notowane są w Szwecji innego rodzaju przestępstwa: rabunki, stosowanie gróźb, kradzieże kieszonkowe, pobicia.

„Liczba przestępstw popełnianych na tle seksualnym jest przerażająca – niepokoi nas wszystkich już od pięciu lat. To będzie absurd, jeśli policja nie poradzi sobie z tym problemem. W 2014 roku tego typu wykroczeń popełniano trzykrotnie mniej niż dzisiaj”, alarmuje Joakim Lamotte – jeden z najbardziej kontrowersyjnych dziennikarzy szwedzkiej prawicy.

Z danych raportu Brå wynika też, że ok. 45 proc. szwedzkich kobiet ma tendencję do zmiany trasy: do wyznaczania innej trasy niż dotychczasowa, szukania sposobu na obejście miejsca, które uchodzi za niebezpieczne. Te informacje mają sugerować, że Szwedki boją się gwałcicieli.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000 koron bezpośrednio na każdego, kto naruszy określone zasady nowej ustawy...

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów, ujawnili, że wiosną ubiegłego roku rząd Szwecji dyskutował ze służbą...

Szwecja przedłużyła zakaz wjazdu z Danii i Wielkiej Brytanii

Zakaz, który obowiązuje od końca grudnia, będzie obowiązywał do 31 stycznia, poinformował szwedzki rząd w oświadczeniu. Dzieci będą mogły podróżować tranzytem...

Musisz przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000...

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...