Grenlandia terytorium duńskie – oświadczenie Kremla

Grenlandia terytorium duńskie - Kreml mówi o „nadzwyczajnej” sytuacji prawnej. Pieskow powołuje się na stanowisko Danii i Grenlandii.

Foto. Pixabay

Rosja oświadczyła, że uważa Grenlandię za terytorium duńskie. Jak podaje The Copenhagen Post, w piątkowym komunikacie Kreml dodał, że sytuacja bezpieczeństwa wokół wyspy jest „nadzwyczajna” z perspektywy prawa międzynarodowego.

Oświadczenie przekazał rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow. Według rosyjskiej państwowej agencji Tass Pieskow powiedział: „Podobnie jak reszta świata, uważnie obserwujemy sytuację wokół Grenlandii. Widzimy bardzo sprzeczną sytuację. Zakładamy, że Grenlandia jest terytorium duńskim”.

Wcześniej w tym tygodniu Rosja informowała, że nie można zaakceptować twierdzeń Zachodu, iż Rosja i Chiny stanowią zagrożenie dla Grenlandii. W komunikatach podkreślano też, że zwiększona obecność i aktywność wojskowa w regionie Arktyki budzi w Moskwie sprzeciw.

Pieskow odniósł się również do wypowiedzi Danii i Grenlandii, że Grenlandia nie zamierza „sprzedawać się nikomu”. W tle pojawiają się deklaracje prezydenta USA Donalda Trumpa, który wielokrotnie wskazywał, że chce przejąć Grenlandię ze względu na sytuację bezpieczeństwa w regionie Arktyki, gdzie postrzega Rosję i Chiny jako zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych.

Rząd Grenlandii, Naalakkersuisut, oraz duńskie Ministerstwo Obrony informowały w środę o decyzji dotyczącej kontynuowania wzmożonych ćwiczeń wojskowych na Grenlandii w ścisłej współpracy z sojusznikami z NATO. Decyzję wiązano z napięciami dotyczącymi polityki bezpieczeństwa w Arktyce.

Rosja oceniła zwiększoną obecność jako „poważny powód do niepokoju”. Takie stanowisko przedstawiała rosyjska ambasada w Belgii, gdzie mieści się siedziba NATO, w oświadczeniu wydanym w czwartek.

Tego samego dnia ambasador Rosji w Danii, Władimir Barbin, napisał w komentarzu dla agencji Ritzau, że Dania – angażując NATO – promuje „konfrontacyjne podejście”. W komentarzu przytoczono m.in. następujące stwierdzenia:

  • „Dania ma suwerenność w podejmowaniu decyzji dotyczących bezpieczeństwa na swoim terytorium.”
  • „Jednak angażując NATO w Arktyce, w tym w Grenlandii, Dania promuje konfrontacyjne podejście, które zawsze prowadzi do osłabienia, a nie wzmocnienia bezpieczeństwa i zwiększenia napięć militarnych w regionie” – napisano w komentarzu.
Udostępnij
Follow:
Twórca i redaktor Skandynawiainfo.pl, portalu, który od 2015 roku dostarcza polskim czytelnikom aktualne i możliwie bezstronne informacje o Szwecji oraz krajach nordyckich. Od lat przygląda się Skandynawii „od środka”, a nie z perspektywy folderów turystycznych – pisze prosto i konkretnie o tym, co się zmienia, dlaczego to ważne i jak może wpływać na codzienne życie, szczególnie Polaków mieszkających w regionie. Skupia się na tematach społecznych i praktycznych, dbając o rzetelność, kontekst i spokojny, rzeczowy ton.