Spóźniony czynsz, upomnienie w skrzynce. Czasem udaje się problem rozwiązać, czasem nie. Jednak dla niektórych przychodzi list, którego zignorować się nie da – nakaz eksmisji.
W 2024 roku Szwedzki Urząd Egzekucyjny przeprowadził w Szwecji 3042 eksmisje. To wzrost o 10 procent w porównaniu z rokiem poprzednim i aż o 21 procent w stosunku do roku 2022.
„Widzimy, że trudna sytuacja ekonomiczna w społeczeństwie w ostatnich latach doprowadziła do gwałtownego wzrostu zadłużenia w Szwedzkim Urzędzie Egzekucyjnym. W konsekwencji obserwujemy również dalszy wzrost liczby eksmisji. Coraz więcej osób nie jest w stanie płacić czynszu, co jest najczęstszą przyczyną eksmisji”, wyjaśnia Davor Vuleta, rzecznik ds. finansów osobistych w Szwedzkim Urzędzie Egzekucyjnym, w komunikacie prasowym.
Gdzie dochodzi do eksmisji najczęściej?
Norrköping, Nyköping i Haninge to jedne z najbardziej dotkniętych miast. Tam wzrost liczby eksmisji w ciągu roku był najwyższy.
W całym okręgu sztokholmskim przeprowadzono łącznie 638 eksmisji, w porównaniu do 573 w roku 2023. W samej gminie Sztokholm miały miejsce 224 eksmisje, a w Göteborgu 229 – wzrost w obu przypadkach w stosunku do 2023 roku (Sztokholm – 210).
Ponadto, 119 eksmisji przeprowadzono w gminie Malmö, 89 w Norrköping i 66 w Västerås.
Eksmisje coraz częściej dotykają dzieci
W sumie, w ciągu roku eksmisje dotknęły 711 dzieci, co oznacza wzrost o pięć procent.
Statystyka ta obejmuje zarówno dzieci mieszkające na stałe z osobą eksmitowaną, jak i te, które przebywają w danym miejscu zamieszkania naprzemiennie. Z kolei liczba eksmitowanych dzieci, mieszkających na stałe z osobą eksmitowaną, spadła do 391.
Największy spadek odnotowano w Sigtunie, Eskilstunie i Haninge.
„Dla kraju niezwykle ważne jest, aby liczba eksmisji dzieci była jak najniższa, ponieważ ma to ogromny wpływ na całe ich życie”, podkreśla Jonas Wihlstrand, Sekretarz Generalny Szwedzkich Misji Miejskich, w wypowiedzi dla programu Nyhetsmorgon, i kontynuuje:
„Spotkałem wielu dorosłych, którzy mówią, że doświadczyli bezdomności w dzieciństwie i ten schemat powtarza się w ich dorosłym życiu. Badania pokazują, że środowisko, w którym żyjesz jako dziecko, ma ogromny wpływ na dorosłość. Dlatego ta kwestia jest tak istotna”.
Wielu eksmisjom można zapobiec
Pomimo wzrostu liczby eksmisji, statystyki wskazują, że ponad połowa wszystkich wniosków o eksmisję ostatecznie nie jest realizowana.
W 2024 roku 59% wniosków zostało wycofanych, najczęściej po tym, jak najemca i wynajmujący znaleźli polubowne rozwiązanie.
„Często zdarza się, że wynajmujący i najemca rozmawiają ze sobą już po pierwszym braku płatności, co zazwyczaj ułatwia znalezienie wspólnego rozwiązania, na przykład uzgodnienie planu spłaty zadłużenia. Czasami przyczyną problemów może być choroba psychiczna lub różnego rodzaju uzależnienia i wtedy służby społeczne mogą wkroczyć z odpowiednimi środkami wsparcia” – wyjaśnia Kim Jonsson, kierownik projektu w Kronofogden.