fbpx

Dziecko w szwedzkim przedszkolu ukarane za niepowiedzenie “amen”

Do Skolinspektionen (Inspektoratu Szkolengo) wpłynęła skarga na przedszkole w którym dziecko nie mogło odejść od stołu po posiłku dopóki nie powiedziało “amen”.

Anonimowy raport na temat zdarzenia został złożony do Inspektoratu w październiku i dotyczy chrześcijańskiego przedszkola, które według doniesienia miło nie pozwolić dziecku na odejście od stołu po posiłku, ponieważ nie powiedziało ono ‘amen’ – relacjonuje lokalna gazeta Folkbladet.

Według doniesienia trzyletnie dziecko musiało siedzieć przy stole z nauczycielem aż do przyjazdu jego rodziców o 16:00, podczas gdy inne dzieci mogły się w tym czasie bawić. Według doniesienia zdarzenie to naruszyło religijną wolność dziecka, złamane zostały także zasady obowiązujące w przedszkolach oraz obowiązek równego traktowania wszystkich osób.

Szwedzki Inspektorat Szkolny wyjaśnia, że nie ma on obowiązku nadzoru nad niezależnymi przedszkolami. Takimi sprawami powinny więc zająć się władze gminy.

Przedszkole napisało w liście do władz gminy, że nie było to stałe działanie a pojedynczy incydent, za który już przepraszali wielokrotnie.

„To jednorazowe zdarzenie. Siedzieliśmy przy posiłku a dziecko nie chciało wykonywać poleceń, tylko robiło to co mu się podobało. Wtedy powiedzieliśmy, że ma tam siedzieć aż się dogadamy. Jednak dziecko przesiedziało tam trochę za długo. Powinniśmy to przerwać wcześniej,” powiedział dyrektor przedszkola.

Lokalne władze zamknęły sprawę, uznając wyjaśnienia placówki za wystarczające. Władze nakazały też poinformować o tym zdarzeniu i jego konsekwencjach wszystkich wychowawców, tak aby więcej nie doszło do podobnej sytuacji.  

Strona główna Wiadomości Szwecja Dziecko w szwedzkim przedszkolu ukarane za niepowiedzenie "amen"

Warto przeczytać

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...