Dwie trzecie zdających oblało nowy duński test obywatelski

Duńska minister ds. integracja Inger Støjberg podała we wtorek, że dwie trzecie z pierwszej grupy obcokrajowców zdających nowy test obywatelski oblało go.

Nowy test, który obowiązuje od czerwca, jest częścią planu Støjberg mającego ‘uczynić znacznie trudniejszym uzyskanie Duńskiego obywatelstwa’.[sociallocker]

Jedynie 31,2 % zdających zdało test, podczas gdy nie udało się to 68,8 % osób.

Od czasu gdy w zeszłym miesiącu gazeta Politiken podała, że na podstawie wyrywkowej próby wiadomo, że większość zdających miała wynik negatywny, pojawiła się fala krytyki mówiąca, że test za bardzo oparty jest o wiedzę na temat zdarzeń i postaci historycznych.

Wiele duńskich mediów zamieściło test na swoich stronach internetowych, gdzie z prawidłowymi odpowiedziami miały problemy także osoby urodzone w Danii. Z tego powodu pojawiło się dużo politycznych propozycji zmian w teście.

Nowy test obywatelski (indfødsretsprøven), który zastąpił wcześniejszą znacznie łatwiejszą wersję (statsborgerskabsprøven) został wprowadzony przez poprzedni rząd w 2014 roku.

Nowa wersja skupia się bardziej na duńskiej historii oraz wymaga przynajmniej 32 prawidłowych odpowiedzi na 40 pytań (80%), podczas gdy wcześniejszy test dotyczył spraw bardziej współczesnych i wymagał 22 dobrych odpowiedzi na 30 pytań (73 %).

Nowa wersja zawiera sporo nie do końca jasnych pytań historycznych krytykowanych przez wiele stron. Zdający muszą wiedzieć w którym roku była premiera pierwszego filmu z serii ‘Gang Olsena’, o czym jest balet Sylfida, z którego wieku pochodzi Jyske Lov (Prawo Jutlandzkie) oraz jak długo żył kompozytor Carl Nielsen.

Pozostałe pytania dotyczą między innymi liczby gmin w Danii (kommuner), tego która duńska restauracja ma 3 gwiazdki Michelin oraz tego czy religijne zwyczaje muszą być dostosowane do duńskich zasad społecznych.

We wtorek Støjberg potwierdziła, że 68,8% pierwszy raz zdających osób nie zdołała zaliczyć testu, ale powiedziała też, że osoby te po prostu źle się do niego przygotowały.

„Powinno być trudno zostać duńskim obywatelem, gdyż jest to coś wyjątkowego. Dlatego każda osoba powinno na to sobie zapracować. Trzeba się solidnie przygotować i zdać test. Należy także trzymać się z dala od przestępstw i umieć o siebie zadbać [finansowo],” tak powiedziała ona agencji Ritzau.

Osoby przystępujące do testu otrzymują wcześniej materiały zawierające wszystkie odpowiedzi potrzebne w teście. Testy są przeprowadzane dwa razy do roku, w czerwcu i w grudniu.

Wiele duńskich mediów zamieściło test na swoich stronach internetowych. Można go obejrzeć poniżej, oczywiście jest on w języku duńskim:

TV2
Polityken

[/sociallocker]

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...