Home WiadomościDania Duńskie spory o właściwe traktowanie flagi

Duńskie spory o właściwe traktowanie flagi

Pojawienie się nowego urządzenia mającego ułatwić życie Duńczykom, wywieszającym flagę w swoich ogródkach, wywołało wielkie kontrowersje. Według specjalistów od tradycji urządzenie łamie podstawowe zasady tradycyjnego postępowania z duńska flagą.

Według obcokrajowców, Duńczycy mają specjalny stosunek do swojej wszechobecnej flagi, zwanej Dannebrog.

Rzeczywiście w Dani istnieje nawet specjalne towarzystwo Danmarks-Samfundet promujące i chroniące historię flagi oraz prawidłowe i zgodne z tradycją obchodzenie się z nią.

Istnieje cały szereg zasad postępowania z flagą, najważniejsze są właściwe proporcje, zwrócenie się przodem do podnoszonej flagi, zakaz dotykania flagą ziemi oraz opuszczanie flagi przed zachodem słońca.

Pozostawienie wciągniętej flagi po zachodzie słońca jest w Danii nazywane 'wywieszanie flagi diabłu’. Łamanie tej wielowiekowej tradycji jest również dzisiaj uważane za poważne faux- pas.

Jedynym możliwym odstępstwem od tego zwyczaju jest wywieszanie flagi, oświetlonej mocnymi reflektorami, z okazji międzynarodowych wizyt lub zawodów.

Jednak pewni sprytni sprzedawcy postanowili wykorzystać ten wyjątek i rozpoczęli sprzedaż oraz kampanię reklamową oświetlenia LED, ładowanego baterią słoneczną, które umieszczone na szczycie masztu flagi, automatycznie po zmierzchu podświetla flagę. Według reklam jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla tych, którym nie chce się codziennie wieczorem opuszczać flagi.

W odpowiedzi na te reklamy Danmarks-Samfundet wydało oświadczenie mówiące Duńczykom, że takie postępowanie, według nich, jest po prostu oszukiwaniem.

„Nie kwestionujemy, że takie rozwiązanie jest dobre do podświetlania w nocy reklam, ale Danmarks-Samfundet kategorycznie sprzeciwia się używaniu takiego triku do naszego narodowego symbolu,” stwierdzają oni w swoim oświadczeniu.

Przewodniczący stowarzyszenia Erik Fage-Pedersen stwierdził, że takie podświetlanie flagi nie jest nielegalne, ale jest bardzo źle widziane.

„Jeśli chcielibyśmy zainteresować tym policję to myślę, że są zbyt zajęci żeby zajmować się takimi sprawami. Nie możemy nic z tym zrobić, możemy tylko apelować do ludzi, co właśnie robimy. Pomyślcie zanim zdecydujecie się na takie rozwiązanie,” powiedział Fage-Pedersen.

Jednak takie urządzenie na swoim maszcie zainstalował nawet duński książę Joachim, zwanym obrońcą królewskich zwyczajów, narażając się na gniew lub co najmniej pogardę ze strony reszty królewskiej rodziny.

Danmarks-Samfundet wydało 68 stronicową instrukcje zasad postępowania z flagą, kilka najważniejszych zasad podajemy poniżej:

  • Na maszcie z duńską flagą nie może się w tym samym czasie znajdować żadna inna flaga.
  • Flagi innych państw Skandynawskich, flagi ONZ i UE również mogą być wywieszane w Danii, ale wymaga to specjalnego zezwolenia wydawanego przez lokalną policję.
  • Jeśli Dannebrog wisi w pobliżu innych flag, musi być podnoszona pierwsza i być umieszczona z lewej strony. Kolejne flagi są wciągane w porządku alfabetycznym (wiec np. flaga Norwegii będzie wciągnięta przed flagą Szwecji).
  • Jeśli flaga zostanie uszkodzona, zużyta i trzeba ją wymienić, zdjętą flagę należy spalić.
  • Flaga musi być wciągana i opuszczana powoli.
  • Na pogrzebach flaga wciągana jest do o świcie do połowy, następnie po pogrzebie jest podnoszona na szczyt.

Dołącz do Naszej Grupy na Facebook

Przeczytaj również