Duńczycy mają najwyższe wydatki mieszkaniowe w całej Unii Europejskiej

Nigdzie w całej UE mieszkańcy nie wydają na podstawowe wydatki mieszkaniowe tak dużo jak w Danii.

Według nowych danych Eurostatu, w duńskich gospodarstwach domowych 29,3 % dochodów wydawane jest na mieszkanie i podstawowe media takie jak woda, prąd i gaz.

Średnia dla całej UE wydatków na cele mieszkaniowe to 24,4 % dochodów gospodarstwa domowego.
Zaraz za Danią najdroższymi krajami są Finlandia, Francja oraz Szwecja. Najtaniej jest na Malcie, gdzie jest to zaledwie 10,1 % zarobków.

Dania jest nie tylko najdroższa pod tym względem w całej Unii, ale również zanotowała jeden z największych wzrostów takich wydatków w ciągu ostatniej dekady. Pomiędzy rokiem 2005 a 2015 wydatki na cele mieszkalne wzrosły w Danii o 3,1 punktu procentowego. To ósmy wynik wśród 28 krajów wspólnoty.

Nowe badania nie przedstawiają szczegółów, jednak z poprzednich analiz Europejskiego Stowarzyszenia Elektryków Eurelectric wiadomo, że Duńczycy płacą najwyższe rachunki za prąd w całej Unii, głównie za sprawa podatków i różnych opłat.

Podczas gdy wydatki na cele mieszkaniowe w Dani są tak wysokie, inne dziedziny są często poniżej średniej unijnej. Na przykład Duńczycy wydają tylko 10 % swoich dochodów na jedzenie, troszkę mniej niż średnia unijna, ale około 3 razy mniej niż wydają Rumunii.

Duńczycy są powyżej średniej unijnej, jeśli chodzi o wydatki na samochody, głównie z powodu 150 % podatku przy rejestracji.

Jednak jeśli chodzi o całość usług transportowych, komunikacji, wyposażenia mieszkań, ubrań oraz ubezpieczeń duńskie koszty plasują się dokładnie w średniej unijnej lub tuż poniżej jej.

Strona główna Wiadomości Dania Duńczycy mają najwyższe wydatki mieszkaniowe w całej Unii Europejskiej

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...