Dania: posiłki i przekąski wydawane w szkołach są “potencjalnie rakotwórcze”.

Duńscy specjaliści odkryli, że w posiłkach i przekąskach szkolnych, które wydawane są dzieciom, znajdują się szkodliwe związki chemiczne.

Organizacja konsumencka Forbrugerrådet przeprowadziła testy, z których wynika, że produkty przeznaczone dla najmłodszych zawierają niepokojąco dużo akrylamidu. Jest to silnie chemiczna substancja, którą znaleźć można między innymi w dymie tytoniowym.

Akrylamid to budulec wielu posiłków skrobiowych. Ujawnia się przy smażeniu lub pieczeniu produktów spożywczych, czasem wtedy, gdy palą się frytki lub tosty. Potężne ilości akrylamidu można znaleźć też w płatkach śniadaniowych (np. owsianych), chipsach (nawet tych “zdrowych”, o owocowym smaku) oraz ciastkach. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje ten związek chemiczny jako potencjalnie rakotwórczy.

Przetestowano 29 produktów ze szkolnej stołówki. Sześć z nich zawierało akrylamid w stopniu przekraczającym normy unijne.

Te przekąski to m.in. ciasteczka Bornholm Rugkiks, chrupiące herbatniki “All in One” (znane też jako Rodfrugt Root Chops) oraz produkty Ella’s Kitchen.

By dowiedzieć się więcej na temat akrylamidu, wystarczy sięgnąć po źródła takich organizacji, jak WHO, FAO, FDA czy nawet polski Instytut Żywności i Żywienia.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla prawie wszystkich nierezydentów, aby uniknąć rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. „Od...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...