fbpx

Dania: posiłki i przekąski wydawane w szkołach są “potencjalnie rakotwórcze”.

Duńscy specjaliści odkryli, że w posiłkach i przekąskach szkolnych, które wydawane są dzieciom, znajdują się szkodliwe związki chemiczne.

Organizacja konsumencka Forbrugerrådet przeprowadziła testy, z których wynika, że produkty przeznaczone dla najmłodszych zawierają niepokojąco dużo akrylamidu. Jest to silnie chemiczna substancja, którą znaleźć można między innymi w dymie tytoniowym.

Akrylamid to budulec wielu posiłków skrobiowych. Ujawnia się przy smażeniu lub pieczeniu produktów spożywczych, czasem wtedy, gdy palą się frytki lub tosty. Potężne ilości akrylamidu można znaleźć też w płatkach śniadaniowych (np. owsianych), chipsach (nawet tych “zdrowych”, o owocowym smaku) oraz ciastkach. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje ten związek chemiczny jako potencjalnie rakotwórczy.

Przetestowano 29 produktów ze szkolnej stołówki. Sześć z nich zawierało akrylamid w stopniu przekraczającym normy unijne.

Te przekąski to m.in. ciasteczka Bornholm Rugkiks, chrupiące herbatniki “All in One” (znane też jako Rodfrugt Root Chops) oraz produkty Ella’s Kitchen.

By dowiedzieć się więcej na temat akrylamidu, wystarczy sięgnąć po źródła takich organizacji, jak WHO, FAO, FDA czy nawet polski Instytut Żywności i Żywienia.

Strona główna Wiadomości Dania Dania: posiłki i przekąski wydawane w szkołach są "potencjalnie rakotwórcze".

Warto przeczytać

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Szwedzka policja ma trudności w zapanowaniu nad „klanami” gangsterskimi, które korzystają rzekomo z własnego wymiaru sprawiedliwości i przyczyniają się do wzrostu brutalnych...

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...