fbpx

Dania planuje płacić bezrobotnym

Duński rząd planuje zachęcić, dużymi dopłatami, osoby długo pozostające bez zatrudnienia do powrotu do pracy.

Minister finansów Bjarne Corydon oraz minister gospodarki Morten Østergaard zaprezentowali w sobotę plan, który przewiduje dla osób długo pozostających bez pracy, miesięczne premie w wysokości 1,500 koron(800zł), jeśli podejmą oni pracę.

Jeśli rządowi uda się zapewnić poparcie dla tego planu, tymczasowe bonusy zaczną być wypłacane od lipca do końca 2015 roku.

Plan dopłat, skierowany do grupy 110,000 długo pozostających bezrobotnymi Duńczyków, został przedstawiony, jako ostatni z 50 punktów rządowego planu osiągnięcia wzrostu gospodarczego.

Østergaard powiedział na niedzielnej konferencji prasowej "Ten nieopodatkowany bonus będzie wypłacany kwartalnie z nadzieją, że część z tych, którzy byli poza rynkiem pracy najdłużej, powróci do pracy, jest to tworzenie rynku pracy w Danii".

Aby spełnić warunki przyznania bonusu, która maksymalnie może wynieść 9,000 koron(4900zł) należy, przez co najmniej rok, otrzymywać zasiłek taki jak kontanthjælp.

Duńska Konfederacja Związków Zawodowych (LO) nazwała plan rządu "współczującym i mądrym".

Przewodniczący Harald Børsting w swoim oświadczeniu dla prasy powiedział "Wraz z wprowadzeniem bonusu 1,500 koron miesięcznie przez drugą połowę 2015 roku, rząd sprawia, że odbiorcy kontanthjælp chętniej poszukają pracy".

Według gazety Politiken, rząd zarezerwował na ten cel 82 miliony koron, co oznacza, że spodziewa się, że mniej niż 15,000 ze 110,000 długo bezrobotnych spełni warunki otrzymania bonusu i znajdzie pracę.

Strona główna Wiadomości Dania Dania planuje płacić bezrobotnym

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...