fbpx

Chińskie okręty wojenne z wizytą w Szwecji

Eskadra chińskich okrętów wojennych przybyła z pięciodniową wizytą do Szwecji. Okręty zostały, po przybyciu do sztokholmskiej przystani w Slussen, gorącą przywitane przez mieszkających w Szwecji Chińczyków.

Na ceremonii powitalnej przemówił chiński ambasador w Szwecji Chen Yuming.

“W tym roku wypada 65 rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Szwecją a Chinami. Wizyta chińskich okrętów w Szwecja umacnia przyjaźń i współpracę między naszymi krajami.”

Wang Jianxun, dowódca niszczyciela rakietowego powiedział, że w ramach zacieśniania stosunków dwustronnych, należy także wzmacniać wymianę wojskową.

w1024h576

“W planach wizyty są przywidziane spotkania dygnitarzy, imprezy kulturalne oraz sportowe. Będzie także możliwość zwiedzania statków dla publiczności a także wspólne spotkania chińskich i szwedzkich marynarzy.

Generał-major Grindvik ze Szwedzkiej Marynarki Wojennej powiedział, że to historyczny dzień zarówno dla szwedzkiej jak i chińskiej marynarki.

“Nasz dwa kraje posiadają długą tradycję udziału w operacjach pokojowych ONZ na całym świecie, gdy to mówię oddziały z Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej biorą udział, wspólnie z jednostkami szwedzkimi, w misji ONZ w Somali. Oba nasze państwa brały udział w zabezpieczaniu szlaków komunikacyjnych na oceanie Indyjskim, w zatoce Adeńskiej i operacjach antypirackich. Wizyta chińskiej marynarki jest podkreśleniem wagi naszej współpracy.”

Svante Linden, dziennikarz gazety Aftonbladet, powiedział, że oglądanie chińskich okrętów to bardzo interesująca sprawa.

“To bardzo interesujące i przyjemne. Nasze kultury bardzo się różnią, ale mamy dużo chęci do wzajemnego zrozumienia się. Szwecja jest małym krajem, mimo tego możemy prowadzić bardzo ciekawe dyskusje między sobą oraz wprowadzać konstruktywną współpracę między naszymi krajami. To bardzo dobry sposób mówienia sobie Witajcie, poznawania się i wymiany kulturowej.”

Chińczycy mieszkający w Szwecji tłumnie zebrali się by powitać przybywające okręty. Zhang Chi, chińska studentka, która uczęszcza do Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie opisała swoje uczucia towarzyszące wizycie.

“Czujemy duża tęsknotę za krajem, jednocześnie czujemy się dumni z bycia tutaj, gdzie nasi żołnierze przebyli długą drogę, aby zacieśniać przyjaźń między naszymi krajami.”

Szwecja jest piątym przystankiem chińskiej eskadry trzech okrętów, na trasie ich powrotu z misji ONZ w Somali.

 

Facebook

Strona główna Wiadomości Szwecja Chińskie okręty wojenne z wizytą w Szwecji

Warto przeczytać

Reforma systemu emerytalnego w Danii?

Duńskie stowarzyszenie ds. funduszy emerytalnych i ubezpieczeń na życie wzywa rząd do opracowania atrakcyjniejszego, bardziej elastycznego modelu pracy w okresie bezpośrednio poprzedzającym...

Sąd uchyla deportację

Szwedzki sąd apelacyjny uchylił nakaz deportacji migranta skazanego za zgwałcenie dziecka ponad 100 razy. Migrant został początkowo skazany za...

Szwecja: stopa bezrobocia wzrosła w drugim kwartale 2020 roku

Z opublikowanych we wtorek statystyk wynika, że pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu stopy bezrobocia w Szwecji. Kryzys wywołany przez COVID-19 szczególnie...