fbpx

Szwedzcy taksówkarze naciągają uchodźców

Śledztwo przeprowadzone przez gazetę Aftonbladet ujawniło, że wielu szwedzkich kierowców taksówek pobiera od uchodźców opłaty za przejazd nawet piętnastokrotnie większe niż to wynika z cennika.

Podczas, gdy niektórzy kierowcy podwożą uchodźców za darmo, to jednak inni naciągali ich na znacznie zawyżone opłaty. Najdroższa podróż w centrum Malmö kosztowała prawie 1,000 koron(~450 zł) zamiast, tak jak zazwyczaj 65(~30 zł).

Hani Hamid, trzydziestoletni uchodźca z Iraku powiedział gazecie Aftonbladet: “Musiałem zapłacić 400 koron(~180 zł) za kurs z dworca głównego do ośrodka Kontrapunkt. Najpierw umówiliśmy się na 250 koron(~113 zł) jednak, kiedy dojechaliśmy kierowca zażądał więcej.  Zapłaciłem, bo się bałem.”

“Wykorzystywanie takich sytuacje jest niegodziwe. Słyszałam o przypadkach, kiedy uchodźcy musieli zapłacić pomiędzy 500 a 1000 koron(220 – 450 zł), żeby się do nas dostać. Trzeba to powstrzymać,” powiedziała Johanna Nilsson, koordynator ośrodka dla uchodźców Kontrapunkt, który zapewnia dzienne wyżywienie i nocleg 300 uchodźcom.

Aftonbladet rozmawiała z pięcioma uchodźcami, którzy korzystali z taksówek w drodze do Kontrapunktu – wszyscy zapłacili dwukrotną lub nawet większą cenę. Wielu uchodźców powiedziało, że kierowcy przymuszali ich do zapłaty większych rachunków mówiąc, że przebywanie uchodźców na ulicy jest zabronione.

Trzydziestojednoletni Amir, który przybył z żoną i dwójką dzieci z Syrii powiedział, że oddał taksówkarzowi ostatnie pieniądze. Kierowca zaoferował mu przejazd do ośrodka pomimo tego, że Amir wielokrotnie informował go, że nie ma na to pieniędzy.

“On powiedział, że i tak możemy jechać. Na miejscu zażądał pieniędzy. Groził, że nie odda nam bagaży, jeśli nie zapłacimy. Byłem przestraszony i oddałem mu wszystkie posiadane tureckie pieniądze – równowartość 200 koron(~90 zł).

Niektórzy kierowcy zawyżali także i to znacznie opłaty za przejazd z Malmö do Göteborga.

“To bardzo poważny problem, kierowcy regularnie wykorzystują uchodźców. Ostatniej nocy przybyło do nas 22 uchodźców taksówkami z Malmö. Wszyscy przepłacili, ” powiedziała Katarina Gauffin, koordynująca akcje przyjmowania uchodźców w Göteborgu.

“Płacili oni po 400 euro od osoby, w samochodzie z trzema lub czterema uchodźcami.”

Według oficjalnych statystyk cytowanych przez agencję informacyjną TT, do końca września wnioski o azyl w Szwecji złożyły 73,000 osób, do końca roku liczba ta wyniesie prawdopodobnie 74,000.

Ostatni miesiąc był pod tym względem rekordowy, wpłynęło 24,306 wniosków, co jest najwyższym wynikiem w historii Szwecji, rekordowego dnia złożono 1,300 wniosków.

 

Facebook

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzcy taksówkarze naciągają uchodźców

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...