fbpx

Alarm terrorystyczny na lotnisku w Göteborg

Torba z podejrzanymi pojemnikami wywołała alarm i czasowe zamknięcie hali odlotów na lotnisku Landvetter Göteborgu. W pojemnikach znaleziono miód i jogurt.

Dwudziestoletni mężczyzna pochodzący z Syrii i podróżujący z niemieckim paszportem próbował przejść przez kontrolę bezpieczeństwa z plecakiem, w którym miał butelkę i dwa słoiki z podejrzaną zawartością.

Pracownicy strzegący bezpieczeństwa lotów zwrócili uwagę na ‘dziwny zapach’ wydobywający się z tych opakowań, opisywany jako ‘prawie jak przypalony plastik.’ Dwa lotniskowe skanery błędnie zidentyfikowały pakunki jaki zawierające materiał wybuchowy TATP.

Pomimo starań mężczyzny w celu wyjaśnienia całej sytuacji wygłaszanych po niemiecku i tłumaczących, że to tylko miód i jogurt od jego ojca mieszkającego w Szwecji, został on zatrzymany jako osoba podejrzana o terroryzm (później zarzut zmieniono na próbę spowodowania zagrożenia).

Część lotniska była zamknięta przez 5 godzin, a pasażerowie w tym czasie byli odprawiani w starszym terminalu.

Pojemniki zostały przetransportowane przez policyjnych saperów w bezpieczne miejsce i tam zostały otwarte. Okazało się, że zawierały dokładnie to o czym informował zatrzymany mężczyzna, czyli miód i jogurt.

„Pojemniki były prześwietlane w dwóch maszynach i obie dały taki sam rezultat. Wtedy podjąłem decyzję o traktowaniu tego jako zagrożenie. Nie wiem, dlaczego nastąpiły taki błędy, ale ewidentnie doszło tutaj do błędów,” powiedział prokurator Per-Erik Rinsell.Mężczyzna został zwolniony następnego dnia i według policji na jego prośbę wydano mu dokument potwierdzający, że został on całkowicie uwolniony od podejrzeń.

Według doniesień prasy policja, która zatrzymała mężczyznę dokonała jego przeszukania i znalazła przy nim biały proszek opisany w raporcie jako ‘białe grudki/kryształki’.

W czasie oczekiwania na policyjnych saperów ustalono jednak, że jest to cukier waniliowy.

Szukasz kredytu w Szwecji, zobacz przygotowany przez nas pasaż finansowy.

Strona główna Szwecja Göteborg Alarm terrorystyczny na lotnisku w Göteborg

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...