fbpx

Alarm terrorystyczny na lotnisku w Göteborg

Torba z podejrzanymi pojemnikami wywołała alarm i czasowe zamknięcie hali odlotów na lotnisku Landvetter Göteborgu. W pojemnikach znaleziono miód i jogurt.

Dwudziestoletni mężczyzna pochodzący z Syrii i podróżujący z niemieckim paszportem próbował przejść przez kontrolę bezpieczeństwa z plecakiem, w którym miał butelkę i dwa słoiki z podejrzaną zawartością.

Pracownicy strzegący bezpieczeństwa lotów zwrócili uwagę na ‘dziwny zapach’ wydobywający się z tych opakowań, opisywany jako ‘prawie jak przypalony plastik.’ Dwa lotniskowe skanery błędnie zidentyfikowały pakunki jaki zawierające materiał wybuchowy TATP.

Pomimo starań mężczyzny w celu wyjaśnienia całej sytuacji wygłaszanych po niemiecku i tłumaczących, że to tylko miód i jogurt od jego ojca mieszkającego w Szwecji, został on zatrzymany jako osoba podejrzana o terroryzm (później zarzut zmieniono na próbę spowodowania zagrożenia).

Część lotniska była zamknięta przez 5 godzin, a pasażerowie w tym czasie byli odprawiani w starszym terminalu.

Pojemniki zostały przetransportowane przez policyjnych saperów w bezpieczne miejsce i tam zostały otwarte. Okazało się, że zawierały dokładnie to o czym informował zatrzymany mężczyzna, czyli miód i jogurt.

„Pojemniki były prześwietlane w dwóch maszynach i obie dały taki sam rezultat. Wtedy podjąłem decyzję o traktowaniu tego jako zagrożenie. Nie wiem, dlaczego nastąpiły taki błędy, ale ewidentnie doszło tutaj do błędów,” powiedział prokurator Per-Erik Rinsell.Mężczyzna został zwolniony następnego dnia i według policji na jego prośbę wydano mu dokument potwierdzający, że został on całkowicie uwolniony od podejrzeń.

Według doniesień prasy policja, która zatrzymała mężczyznę dokonała jego przeszukania i znalazła przy nim biały proszek opisany w raporcie jako ‘białe grudki/kryształki’.

W czasie oczekiwania na policyjnych saperów ustalono jednak, że jest to cukier waniliowy.

Szukasz kredytu w Szwecji, zobacz przygotowany przez nas pasaż finansowy.

Strona główna Szwecja Göteborg Alarm terrorystyczny na lotnisku w Göteborg

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...