Anders Norlen ponownie wybrany na przewodniczącego szwedzkiego parlamentu

Szwedzki parlament w poniedziałek ponownie mianował Andersa Norlena z partii Moderatów na stanowisko marszałka.

Marszałek jest drugą osobą po królu pod względem formalnej rangi. Został on nominowany przez opozycyjny blok niebieski, który wygrał wybory 11 września.

- Reklama -

“Chciałbym podziękować partiom, które zachowały się inaczej niż zwykle w wyborach na marszałka” – cytowały Norlena lokalne media, odnosząc się do poparcia dla jego nominacji.

Gunilla Carlsson, posłanka do parlamentu z ramienia partii Socjaldemokratycznej, powiedziała, że poparła wybór Norlena, ponieważ jest on “marszałkiem, który potrafi łączyć, a nie dzielić”. Norlen jest członkiem parlamentu od 2006 roku, a w latach 2014-2018 przewodniczący Komisji Konstytucyjnej, został po raz pierwszy wybrany na marszałka po wyborach w 2018 roku.

Wówczas utworzenie nowego rządu po wyborach w 2018 roku trwało 134 dni, ale Norlen powiedział, że w tym roku proces ten będzie prawdopodobnie szybszy. Na początku tego miesiąca opozycyjny niebieski blok, składający się z Partii Umiarkowanej, Chrześcijańskich Demokratów, Partii Liberalnej i Szwedzkich Demokratów, zdobył 176 z 349 miejsc w parlamencie.

- Reklama -

Czerwony blok, który popiera obecny rząd, składający się z Partii Socjaldemokratycznej, Partii Lewicy, Partii Zielonych i Partii Centrum, zdobył 173 mandaty.

Udostępnij