Doktor David Nabarro należy do Światowej Organizacji Zdrowia, w strukturach której zajmuje się problemem COVID-19. W wywiadzie dla nowozelandzkiej stacji MediaWorks Radio ekspert pochwalił szwedzką strategię walki z epidemią koronawirusa.
„Musimy zadbać, by we wszystkich państwach obowiązywały te same zasady i restrykcje. To powinien być nasz cel”, powiedział Nabarro. Później wspomniał, że kluczowa powinna być kwestia zaufania rządu do obywateli i wskazał tu przykład Szwedów, którzy począwszy od marca postępują odpowiedzialnie, przestrzegając wytycznych określonych przez władze.
Dr Nabarro uważa, że inne kraje powinny „naśladować Szwecję”:
„W Szwecji rząd był w stanie zaufać ludziom, a ludzie zaufali politykom. Lockdown to tępe narzędzie, które wyrządza krzywdę obywatelom, utrudnia ich codzienne życie. Z powodu surowych blokad najbardziej cierpią osoby niezamożne oraz małe przedsiębiorstwa.”
Śmiertelność wywołana koronawirusem jest w Szwecji wyższa niż w innych krajach nordyckich. Na 100 tys. mieszkańców notuje się tu 57 ofiar COVID-19. Specjaliści podkreślają jednak, że od czerwca nowych infekcji przybywa zdecydowanie mniej, a liczba zgonów koronawirusowych również maleje. Szwedzka Agencja Zdrowia zastanawia się nawet, czy limit uczestników zgromadzenia publicznego nie powinien zostać podniesiony z 50 do 500.
Johan Carlson, dyrektor Agencji Zdrowia, rozmawiał niedawno z dziennikarzami „Svenska Dagbladet” i powiedział:
„Obecnie Szwecja jest jednym z nielicznych krajów, gdzie infekcja rozprzestrzenia się w bardzo ograniczony sposób. W wielu innych państwach Europy liczba kolejnych zakażeń znów gwałtownie wzrasta.”
Słowom Carlsona i Nabarro sprzeciwia się Fredrik Elgh, profesor wirusologii wykładający na Uniwersytecie w Umeå. Elgh mówi o wysokiej liczbie ofiar śmiertelnych w Szwecji i zaznacza, że statystyki dowodzą o porażce metody szwedzkiej, która po prostu zawiodła oczekiwania ludzi:
„Sięgamy już 6000 zgonów. Naprawdę zawiedliśmy naszych seniorów. Należy wprowadzić większą ilość testów na obecność COVID-19, powinniśmy też śledzić osoby zakażone. Ale Agencja Zdrowia Publicznego tego nie chce.”
We wrześniu zorganizowana zostanie konferencja, podczas której rząd będzie obmyślał plan zwalczenia epidemii.