WHO chwali szwedzką strategię walki z COVID-19: „Szwecję trzeba naśladować”

Doktor David Nabarro należy do Światowej Organizacji Zdrowia, w strukturach której zajmuje się problemem COVID-19. W wywiadzie dla nowozelandzkiej stacji MediaWorks Radio ekspert pochwalił szwedzką strategię walki z epidemią koronawirusa.

„Musimy zadbać, by we wszystkich państwach obowiązywały te same zasady i restrykcje. To powinien być nasz cel”, powiedział Nabarro. Później wspomniał, że kluczowa powinna być kwestia zaufania rządu do obywateli i wskazał tu przykład Szwedów, którzy począwszy od marca postępują odpowiedzialnie, przestrzegając wytycznych określonych przez władze.

Dr Nabarro uważa, że inne kraje powinny „naśladować Szwecję”:

„W Szwecji rząd był w stanie zaufać ludziom, a ludzie zaufali politykom. Lockdown to tępe narzędzie, które wyrządza krzywdę obywatelom, utrudnia ich codzienne życie. Z powodu surowych blokad najbardziej cierpią osoby niezamożne oraz małe przedsiębiorstwa.”

Śmiertelność wywołana koronawirusem jest w Szwecji wyższa niż w innych krajach nordyckich. Na 100 tys. mieszkańców notuje się tu 57 ofiar COVID-19. Specjaliści podkreślają jednak, że od czerwca nowych infekcji przybywa zdecydowanie mniej, a liczba zgonów koronawirusowych również maleje. Szwedzka Agencja Zdrowia zastanawia się nawet, czy limit uczestników zgromadzenia publicznego nie powinien zostać podniesiony z 50 do 500.

Johan Carlson, dyrektor Agencji Zdrowia, rozmawiał niedawno z dziennikarzami „Svenska Dagbladet” i powiedział:

„Obecnie Szwecja jest jednym z nielicznych krajów, gdzie infekcja rozprzestrzenia się w bardzo ograniczony sposób. W wielu innych państwach Europy liczba kolejnych zakażeń znów gwałtownie wzrasta.”

Słowom Carlsona i Nabarro sprzeciwia się Fredrik Elgh, profesor wirusologii wykładający na Uniwersytecie w Umeå. Elgh mówi o wysokiej liczbie ofiar śmiertelnych w Szwecji i zaznacza, że statystyki dowodzą o porażce metody szwedzkiej, która po prostu zawiodła oczekiwania ludzi:

„Sięgamy już 6000 zgonów. Naprawdę zawiedliśmy naszych seniorów. Należy wprowadzić większą ilość testów na obecność COVID-19, powinniśmy też śledzić osoby zakażone. Ale Agencja Zdrowia Publicznego tego nie chce.”

We wrześniu zorganizowana zostanie konferencja, podczas której rząd będzie obmyślał plan zwalczenia epidemii.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...