Wybierasz się w podróż samolotem? Zanim znajdziesz się na lotnisku, sprawdź, czy twój bagaż nie jest zbyt ciężki i nie zawiera niedozwolonych przedmiotów. Restrykcyjne przepisy przewoźników mogą cię słono kosztować w punkcie odpraw.

Pakując bagaż przed wylotem, pamiętajmy, że wszelkie płyny wnoszone na pokład samolotu mogą mieć pojemność maksymalnie 100 ml. Do bagażu podręcznego na pewno nie weźmiemy niebezpiecznych przedmiotów, chociażby scyzoryka, nożyczek czy pilniczka do paznokci. Przedmioty takie jak laptop czy aparat fotograficzny, a także pieniądze i biżuterię zabierajmy ze sobą ze względu na ryzyko uszkodzenia lub zagubienia.

Każda z linii lotniczych ma swój własny limit wagowy bagażowy. Jest on uzależniony od rodzaju połączenia i klasy rezerwacyjnej. „U nas maksymalna waga bagażu rejestrowanego w klasie ekonomicznej wynosi 30 kg, w biznes – 40, a w I klasie – 50. Jeżeli chodzi o bagaż podręczny, w klasie ekonomicznej nie może on ważyć więcej niż 7 kg, a w klasie biznes – niż 14” – mówi serwisowi infoWire.pl Maciej Pyrka, manager na Polskę linii lotniczych Emirates. Co jeśli waga okaże się zbyt duża? Będziemy musieli dopłacić – od 20 do 620 zł w przypadku bagażu podręcznego oraz od 18 zł za każdy kilogram rejestrowanego.

Przed nadaniem bagażu sprawdźmy, czy walizka jest dobrze zamknięta. Linie lotnicze zachęcają do zabezpieczenia jej kłódką. Miękkie, materiałowe torby warto natomiast zafoliować w wyznaczonym do tego miejscu na lotnisku.