W Finlandii pogłębiają się nierówności majątkowe. Najbogatsze 10% gospodarstw domowych posiada obecnie ponad połowę całkowitego majątku netto kraju – po raz pierwszy w historii Finlandii – wynika z danych Statistics Finland (fińskiego urzędu statystycznego) opublikowanych w ubiegłą środę.
Spadek mediany majątku netto, a wzrost średniej:
- Mediana majątku netto: W 2023 roku mediana majątku netto fińskich gospodarstw domowych wyniosła 96 000 euro. Oznacza to, że połowa gospodarstw domowych posiadała majątek netto powyżej tej kwoty, a połowa – poniżej. Jest to spadek o około 20% w porównaniu z poprzednim badaniem z 2019 roku (z 121 300 euro), po uwzględnieniu inflacji.
- Średnia wartość netto: W 2023 roku wyniosła 229 000 euro – ponad dwukrotnie więcej niż mediana. Wskazuje to na koncentrację majątku w rękach najbogatszych.
Rosnące nierówności:
- Najbogatsze 10%: Posiada ponad połowę całkowitego majątku netto w Finlandii.
- Najbiedniejsze 50%: Posiada zaledwie 4% majątku netto.
- Najbogatsze 25%: Posiada majątek netto powyżej 272 100 euro.
- Najbiedniejsze 25%: Posiada majątek netto poniżej 8 100 euro.
- Najbogatsze 10% (2023): Majątek netto około 550 000 euro.
- Najbiedniejsze 10% (2023): Więcej długów niż aktywów.
„Podczas gdy udział najbogatszych 10 procent wzrastał z każdym badaniem, w innych decylach trend spadkowy utrzymywał się praktycznie przez cały czas,” mówi Tara Junes, starszy statystyk w Statistics Finland. Najbogatsze gospodarstwa domowe to te, w których głową rodziny jest osoba w wieku powyżej 54 lat.
Przyczyny spadku mediany majątku netto:
Według Tary Junes, wahania na rynku mieszkaniowym są jedną z głównych przyczyn spadku mediany majątku netto. „Mediana wartości własnego głównego mieszkania spadła w porównaniu z 2019 r., podczas gdy trend kredytów mieszkaniowych był wzrostowy.”
Obliczanie majątku netto:
Wartość majątku netto gospodarstwa domowego oblicza się, sumując jego aktywa (np. gotówka, samochód, nieruchomości) i odejmując zobowiązania (np. zadłużenie na karcie kredytowej, kredyt hipoteczny).