We wtorek czterdziestosześcioletni Chorwat, określający się, jako ‘głowa największej kryminalnej rodziny w Danii’ uzyskał we Wschodnim Sądzie Apelacyjnym uchylenie decyzji o wydaleniu go z kraju.

Gimi Levakovic, znany w Danii, jako ‘cygański boss’ (Sigøjnerbossen), został skazany w sierpniu przez sąd w mieście Næstved za posiadanie broni i grożenie śmiercią na 15 miesięcy więzienia i wydalenie z Danii.

„Pieprz się Danio, Ja tu wrócę z całą Rumunią”

We wtorek Wschodni Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok skazujący i podwyższył karę do 18 miesięcy więzienia, jednak uchylił decyzję niższego sądu o wydaleniu z kraju.

Decyzja taka została spowodowana tym, że Levakovic jest opiekunem dwóch nieletnich dzieci, do których prawa posiada tylko on. Sąd Apelacyjny uznał, że wydalenie go, byłoby złamaniem europejskiej konwencji praw człowieka.

Levakovic stał się znany w Danii po emisji filmu dokumentalnego zrealizowanego przez telewizję TV2 ‘Cygański boss i jego niesławna rodzina’ (Sigøjnerbossen og hans berygtede familie). Levakovic jest chorwackim Romem, sam określa siebie, jako głowę ‘największej kryminalnej rodziny w Dani’ oraz ‘bosa’ wszystkich Romów w Danii.

Jego prawnik twierdzi, że wyrzucenie go z kraju byłoby traumatycznym doświadczeniem dla jego dzieci.

“Mieszka on tutaj od wielu lat. Jego dwójka dzieci to duńscy obywatele, ciągle chodzący do szkoły. Jeśli zostałby wydalony do Chorwacji, zostałyby one z powodu nieznajomości języka umieszczone w szkole specjalnej,” powiedział TV2 Bjørn Elmquist.

Na Facebooku Levaković napisał po wtorkowym wyroku, że jest to dowód, że ‘system działa’. Stwierdził także, że będzie gwiazdą nowego telewizyjnego programu w TV3, który będzie opowiadał o jego życiu pod nazwą “Skandynawski boss”.

Trzech członków rodziny Levakivica został odesłanych wcześniej do Chorwacji za popełnione tutaj przestępstwa, takiej jak napady, przemoc i gwałty.

 

Facebook