Na południu Szwecji jest już wiosennie, klimat jest umiarkowany, ale zadowalający i wszyscy obudzili się do życia. Co innego północ – tutaj spotykane są zaskakujące opady śniegu.

W najbardziej wysuniętym na północ kurorcie Szwecji spadły cztery metry śniegu. Zdjęcie: Riksgränsen

W pewnych regionach napadało go 4 metry, a prognostycy ostrzegają: to jeszcze nie koniec niespodzianek.

„Ilość śniegu zdecydowanie przekracza średnią. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z wieloma śnieżycami i gwałtownym wiatrem. Problemem stały się zaspy śnieżne”, opowiada Magnus Ormestad z popularnego kurortu narciarskiego Riksgränsen, który znajduje się już przy granicy z Norwegią.

„Droga prowadząca do Narwiku została zamknięta i jest nieprzejezdna już od dwóch dni. Istnieje ryzyko, że na jezdnię spłynie lawina śnieżna.”

Ormestad uspokaja jednak swoich rozmówców: „Nie martwcie się. Tu jest Arktyka – dla nas to bułka z masłem.”

Na Facebooku opublikowano zdjęcie, zrobione w okolicy Riksgränsen. Widać na nim zaspy śniegu stanowczo przewyższające samochody, które poruszają się między nimi.

Fotografia zebrała tysiące reakcji internautów. Ponieważ zamieszczono ją w sieci 1 kwietnia, wielu uznało, że to primaaprilisowy żart. Nic bardziej mylnego: na południu wiosna trwa od kilku tygodni, ale północ przeżywa powrót zimy.

Nie brakuje jednocześnie szwedzkich ośrodków narciarskich, które borykają się ze zbyt małymi opadami śniegu. Pracownicy Riksgränsen mierzyli się z tym problemem rok temu. Teraz są w lepszym położeniu. Jeśli opady nie ustaną, będą mogli pobić rekord głębokości śnieżnej – warstwa będzie tak imponująca.

„Zdjęcie stało się viralowym hitem – nie mogliśmy tego przewidzieć. Kontaktują się z nami dziennikarze z całego kraju, a nawet ci z innych krajów Europy”, powiedział Ormestad.

Mieszkańcy i turyści bardzo cenią sobie głębokie opady śniegu. Zima nie jest im straszna.

„Widoki są naprawdę piękne: niebo jest przejrzyste i błękitne, chmury prawie go nie przysłaniają” – Ormestad napawa się urokami zimy. „Jednocześnie temperatura utrzymuje się kilka stopni poniżej zera. W weekend będzie jeszcze słoneczniej. Słońce ma świecić od około 05:00 rano do 21:00. Nie zabraknie okazji, by cieszyć się pogodą.”