W obliczu globalnych zmian klimatycznych i ich widocznych skutków, takich jak ekstremalne warunki pogodowe, wiele krajów na świecie zwiększa swoje inwestycje w adaptację do nowej rzeczywistości.
[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”3″ ihc_mb_template=”1″]Tymczasem, zgodnie z informacjami szwedzkiego radia w programie Ekot, fundusze na adaptację do zmian klimatu w Szwecji zostaną zmniejszone o 50,5 miliona koron szwedzkich. Głównie ucierpią na tym Szwedzka Agencja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MSB) oraz zarządy okręgów.
Decyzja ta była „całkowitym zaskoczeniem” dla MSB, jak podkreśla Mette Lindahl Olsson, odpowiedzialna za jednostkę ds. systemów wspomagania decyzji w tej agencji. Dotychczasowe fundusze były wykorzystywane m.in. do identyfikacji obszarów szczególnie narażonych na skutki ekstremalnych warunków pogodowych.
Zmartwienie budzi fakt, że wiele szwedzkich gmin nie posiada kompleksowego planu działania w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Według niedawnej ankiety, 131 z 187 gmin nie posiadało takiego planu. Przykładem konsekwencji braku odpowiednich działań może być sytuacja w Gävle, gdzie firmy ubezpieczeniowe domagają się 1,2 miliarda koron szwedzkich od gminy z powodu niedostatecznego systemu wodno-kanalizacyjnego, który przyczynił się do znaczących strat w nieruchomościach po oberwaniu chmury w 2021 roku.
Chociaż dotacje dla gmin na adaptację do zmian klimatu pozostają dostępne, obawy dotyczą przede wszystkim redukcji środków na identyfikację i monitorowanie zagrożeń klimatycznych na terenie kraju.
[/ihc-hide-content]- Szwecja odkłada powiększenie armii: Cel 12 000 poborowych przesunięty
- Spodziewany wzrost popytu na torby plastikowe po zniesieniu podatku w Szwecji
- Trzy niepokojące wydarzenia z ubiegłej nocy w Szwecji
- Szwedzka Agencja Konsumentów wzywa do zakazu niektórych połączeń telefonicznych
- Fińskie ostrzeżenie: Zachód może ograniczyć wsparcie dla Ukrainy