Niektóre szwedzkie banknoty utracą swoją ważność z końcem tego tygodnia.

Pozostały już tylko godziny na wymianę starych banknotów o nominale 20, 50 oraz 1000 koron. Według banku centralnego (Riksbanken) w obiegu pozostało około 2 miliardy koron w starych banknotach, a czwartkowy termin końca ich ważności zbliża się nieuchronnie.

Około miesiąca temu Riksbanken rozpoczął kampanię gdzie wizerunki tych banknotów umieszczone zostały na plakatach z podpisem ‘Wanted’ umieszczanych na billboardach, w gazetach oraz w kanałach elektronicznych, przypominając o nieodwołalnie upływającym terminie ważności banknotów. Jednak według ostatnich szacunków, ogłoszonych 22 czerwca, w obiegu ciągle znajdują się stare banknoty na sumę prawie 2 miliardów koron, z czego największą część stanowią banknoty 20 koron warte 850 milionów.

Trudnością dla Szwedów z pozbyciem się banknotów może być to, że coraz mniej szwedzkich banków obsługuje gotówkę i nie zawsze możliwe jest udanie się do najbliższej placówki i wpłacenie pieniędzy.

„Doradzam zadzwonienie na infolinię banku i spytanie w którym oddziale możemy wpłacić pieniądze na nasze konto,” powiedział agencji TT rzecznik prasowy Riksbanku Fredrik Wange.

„To czy pozostałe banknoty to dużo czy mało jest kwestią opinii. Zebraliśmy trzy czwarte starych banknotów, które przestaną obowiązywać w czwartek. Więc jest to ponad 5,5 miliarda koron z 7,5 miliarda, które znajdowały się w obiegu, gdy wprowadziliśmy nowe banknoty zeszłej jesieni.”

Każdy kto nie zdąży pozbyć się starych banknotów przed piątkiem, będzie mógł je ciągle wpłacić w swoim banku do 31 sierpnia. Po tej dacie sumy przekraczające łącznie 100 koron będzie można także wymienić w Riksbanku, jednak niezależnie od sumy będzie pobierana opłata wynosząca 100 koron.

W Szwecji pojawi się już w październiku więcej nowych banknotów, łącznie z 100 koronami ozdobionymi przez Gretą Garbo oraz 500 koron ze szwedzką sopranistką Birgit Nilsson. Na jesieni wejdą do użycia także nowe wzory monet 1 korona, 2 korony oraz 5 koron, jednak ich starsze wersje będą używane do 30 czerwca 2017 roku.