fbpx

Dzięki Brexitowi Dania ustanowiła nowy rekord tanich kredytów mieszkaniowych

Podczas gdy Brexit spowodował niestabilność na światowych rynkach finansowych, w Danii nie było lepszego czasu na wzięcie kredytu mieszkaniowego.

Według poniedziałkowego raportu Nordea Kredit oprocentowanie kredytów mieszkaniowych spadło do najniższego poziomu w historii.

Bank napisał, że oprocentowanie ich pożyczki ‘Kort Rente’ spadło do poziomu -0,31 %, co jest najniższym poziomem jaki kiedykolwiek wystąpił.

„Stopy procentowe znów osiągnęły tak niski poziom, że podręczniki klasycznej ekonomii stały się kompletnie nieprzydatne,” powiedziała Lise Nytoft Bergman ekonomistka grupy Nordea.  

Pomimo tego, że powinno to oznaczać dopłacanie kredytobiorcom do wziętego kredytu, rekordowo niskie stopy jednak tego nie spowodują.

Nordea Kredit podaje, że przy kredycie na milion koron zysk wyniósłby 258 koron miesięcznie, jednak bank pobiera opłatę w wysokości 875 koron. Po opodatkowaniu, miesięcznie kredyt będzie kosztował 409 koron miesięcznie.

Poprzedni rekord niskich stóp wyniósł -0,21 %. Poziom -0,31 % będzie obowiązywał przez resztę tego roku.

Duńskie stopy procentowe są uzależnione przez podaż i popyt obligacji. Według Duńskiego Stowarzyszenia Banków Kredytowych (Realkreditrådet), ‘jest to wyjątkowe w skali całego świata i w żadnym innym kraju nie tworzy to systemu kredytów hipotecznych.’

Duńskie Stowarzyszenie Banków Kredytowych opublikowało film wyjaśniający działanie duńskiego systemu pożyczek hipotecznych, który można obejrzeć tutaj.

Strona główna Wiadomości Dania Dzięki Brexitowi Dania ustanowiła nowy rekord tanich kredytów mieszkaniowych

Warto przeczytać

Fox News o sytuacji epidemicznej w Szwecji i odporności stadnej

Kilka dni temu w amerykańskiej stacji informacyjnej Fox News powrócił temat koronawirusa w Szwecji. W programie „White...

Duński rząd chce odesłać uchodźców syryjskich do domu

Rząd Danii rozważa odesłanie uchodźców z Syrii z powrotem do domu, argumentując to sytuacją w kraju: obszary znajdujące się pod władaniem Baszara...

Norwegia: badania nad związkiem witaminy D z koronawirusem

140 tys. Norwegów bierze udział w organizowanych na szeroką skalę badaniach dotyczących COVID-19. Częścią badań jest kwestia powiązań między wirusem a działaniem...