fbpx

Dzięki Brexitowi Dania ustanowiła nowy rekord tanich kredytów mieszkaniowych

Podczas gdy Brexit spowodował niestabilność na światowych rynkach finansowych, w Danii nie było lepszego czasu na wzięcie kredytu mieszkaniowego.

Według poniedziałkowego raportu Nordea Kredit oprocentowanie kredytów mieszkaniowych spadło do najniższego poziomu w historii.

Bank napisał, że oprocentowanie ich pożyczki ‘Kort Rente’ spadło do poziomu -0,31 %, co jest najniższym poziomem jaki kiedykolwiek wystąpił.

„Stopy procentowe znów osiągnęły tak niski poziom, że podręczniki klasycznej ekonomii stały się kompletnie nieprzydatne,” powiedziała Lise Nytoft Bergman ekonomistka grupy Nordea.  

Pomimo tego, że powinno to oznaczać dopłacanie kredytobiorcom do wziętego kredytu, rekordowo niskie stopy jednak tego nie spowodują.

Nordea Kredit podaje, że przy kredycie na milion koron zysk wyniósłby 258 koron miesięcznie, jednak bank pobiera opłatę w wysokości 875 koron. Po opodatkowaniu, miesięcznie kredyt będzie kosztował 409 koron miesięcznie.

Poprzedni rekord niskich stóp wyniósł -0,21 %. Poziom -0,31 % będzie obowiązywał przez resztę tego roku.

Duńskie stopy procentowe są uzależnione przez podaż i popyt obligacji. Według Duńskiego Stowarzyszenia Banków Kredytowych (Realkreditrådet), ‘jest to wyjątkowe w skali całego świata i w żadnym innym kraju nie tworzy to systemu kredytów hipotecznych.’

Duńskie Stowarzyszenie Banków Kredytowych opublikowało film wyjaśniający działanie duńskiego systemu pożyczek hipotecznych, który można obejrzeć tutaj.

Strona główna Wiadomości Dania Dzięki Brexitowi Dania ustanowiła nowy rekord tanich kredytów mieszkaniowych

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

„Zielony” podatek za plastikowe torebki uznany za porażkę

UE wprowadziła pewien czas temu podatek od torebek foliowych. Miał on na celu ograniczenie rocznego zużycia tychże właśnie jednorazowych reklamówek.