W ostatnich sześciu miesiącach odnotowano spadek liczby ofiar śmiertelnych w wyniku strzelanin w Szwecji. Według danych policyjnych, w tym okresie zginęło 21 osób, podczas gdy rok wcześniej liczba ta wynosiła aż 34.
Sven Granath, kryminolog ze sztokholmskiej policji, sugeruje, że obecny spadek może być wynikiem działań podejmowanych w celu zwalczania przestępczości związanej ze strzelaninami. Granath wskazuje również na efektywność działań podejmowanych przez służby, które przyczyniły się do ograniczenia liczby tego rodzaju incydentów.
Jednakże, w poprawionej wersji statystyk zaznaczono, że liczba zgłoszonych strzelanin również spadła z 205 do nieco ponad 150. Niestety, liczba osób rannych w wyniku strzelanin utrzymuje się na poziomie około 50, co wskazuje, że problem przemocy z użyciem broni palnej wciąż istnieje. Granath uważa, że mimo spadku liczby ofiar, należy spodziewać się dalszych przypadków strzelanin w przyszłości. Wskazuje, że trwają środki mające na celu zwalczanie przestępczości, takie jak program „Stop shooting”, oraz skuteczniejsze działania policji, które przyczyniły się do złapania kilku osób zamieszanych w przestępstwa.
Kryminolog zauważa również, że niski wskaźnik usuwania przestępstw może być jednym z czynników utrzymujących przemoc. Zdaniem Granatha, fakt, że niektórzy sprawcy unikają odpowiedzialności, przyciąga kolejne osoby do przestępstw tego rodzaju, postrzeganych przez nie jako przepis na sukces.
Granath podkreśla, że nadal trwa rekrutacja osób do tego rodzaju przestępczości. Dlatego ważne jest kontynuowanie działań mających na celu zapobieganie strzelaninom, a także ściganie i rozliczanie sprawców tych przestępstw. Mimo że obecne dane wskazują na spadek liczby ofiar, problem przemocy z użyciem broni palnej w Szwecji nadal stanowi wyzwanie. Konieczne jest kontynuowanie działań mających na celu zapobieganie strzelaninom i tworzenie skutecznych mechanizmów ścigania sprawców, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom kraju.
- Kylian Mbappé oskarżony o gwałt w Sztokholmie
- Lekarze stażyści w Szwecji na skraju wyczerpania: Co czwarty rozważa odejście z pracy
- Sztokholm rozwiązuje umowę na lotnisko Bromma: Plany nowej dzielnicy
- Rząd Szwecji chce na stałe wprowadzić tajne przechwytywanie danych w walce z przestępczością
- Zimowa ulga w rachunkach za energię elektryczną: Spadek cen nawet o 30%