Nowa analiza statystyczna opublikowana we wtorek przez Duński urząd statystyczny rzuca światło na sytuację imigrantów w Danii. Wskazuje ona na wzrost wskaźników zatrudnienia wśród mężczyzn i kobiet spoza Zachodu od 2015 roku, jednak pozostają one nadal poniżej poziomu zatrudnienia Duńczyków. W raporcie poruszono także kwestię edukacji, gdzie dzieci imigrantów z krajów zachodnich radzą sobie znacznie lepiej niż te spoza Zachodu.
Z danych wynika, że w 2021 roku wskaźnik zatrudnienia mężczyzn imigrantów spoza Zachodu wyniósł 69%, co oznacza wzrost o 16 punktów procentowych w ciągu niemal dziesięciu lat. W przypadku kobiet spoza Zachodu wskaźnik zatrudnienia wyniósł 58% w 2021 roku, co stanowiło wzrost o 13 punktów procentowych w porównaniu do roku 2015.
Podobny wzrost zanotowano również wśród Duńczyków, choć ich wskaźniki zatrudnienia były wyższe. Mężczyźni Duńczycy mieli wskaźnik zatrudnienia wynoszący 81% w 2021 roku, a kobiety 78%.
Największy odsetek pracowników-imigrantów wśród mężczyzn spoza Zachodu występował w sektorze hotelarskim (37%), natomiast w przypadku kobiet najwięcej zatrudnionych było w sektorze „usług operacyjnych” (33%).
Jeśli chodzi o edukację, to największe sukcesy pod względem ukończenia szkoły średniej II stopnia odnoszą duńskie kobiety oraz kobiety, których rodzice są imigrantami z krajów zachodnich. W przypadku mężczyzn wyniki są niższe, a najniższe oceny uzyskują dzieci imigrantów spoza Zachodu.
W całej Danii odsetek imigrantów i dzieci imigrantów w dalszej edukacji wynosi 13%, przy czym najwyższy odsetek obserwuje się w gminach w Kopenhadze i okolicach, a niższy w Jutlandii i Fionii.
Duński Urząd Statystyczny dzieli osoby niebędące pochodzenia duńskiego na dwie grupy: „imigrantów” i „potomków” imigrantów („efterkommere”). Osoby uważane są za Duńczyków, jeśli mają co najmniej jednego rodzica, który jest obywatelem Danii i urodził się w Danii. Różnica między „imigrantami” a „potomkami” polega na miejscu urodzenia – „imigrant” urodził się poza Danią, a „potomek” urodził się w Danii.
Należy zaznaczyć, że kraje UE, Andora, Australia, Kanada, Islandia, Liechtenstein, Monako, Nowa Zelandia, Norwegia, San Marino, Szwajcaria, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Watykan są uważane za „zachodnie”, podczas gdy pozostała część świata – cała Ameryka Łacińska, Afryka i Azja – jest „niezachodnią”.
- Lillsved – szwedzka idylla z mrocznym dziedzictwem. Sport, nazizm i zapomniana historia
- Szwedzka gospodarka jak opóźniony pociąg – eksperci komentują politykę Riksbanku
- W dziewięciu kąpieliskach w Szwecji jakość wody jest zbyt niska – zobacz, których miejsc unikać
- Szwecja znosi obowiązkowe badania lekarskie przy ADHD i autyzmie w procesie uzyskania prawa jazdy
- Szwecja modernizuje obronność. Wszystkie partie za pożyczkami na 300 miliardów koron