fbpx

Węgry oferują azyl aktorce, która przeszła na chrześcijaństwo, ale ma zostać deportowana przez Szwecję do Iranu

Węgry zaoferowały azyl Aideen Strandsson, gdyż szwedzkie władze planują deportować ją do Iranu, gdzie za porzucenie Islamu grozi jej więzienie lub nawet kara śmierci.

W 2014 roku Irańska aktorka Aideen Strandsson przyjechała do Szwecji posiadając wizę pracowniczą i złożyła podanie o azyl, po tym jak zmieniła religię z Islamu na Chrześcijaństwo. Szwedzka Rada ds. Migracji odmówiła jednak przyznania azylu Strandsson i rozpoczęły proces deportowania jej z kraju. Gazeta Nyheter Idag informuje jednak, że azyl aktorce obiecują Węgry.

Wicepremier Zsolt Semjén w oficjalnym oświadczeniu węgierskiego rządu zamieszczonym na stronie internetowej napisał: „Od samego początku odróżnialiśmy imigrantów ekonomicznych od osób naprawdę potrzebujących azylu.”

„Przyjęcie prześladowanego chrześcijanina jest naszym moralnym i konstytucyjnym obowiązkiem,” dodał Semjén.

Powiedział on również, że chrześcijanin znacznie szybciej zintegruje się z Węgierskim społeczeństwem niż imigranci muzułmańscy. Oświadczenie to podtrzymuje wcześniejsze słowa premiera Wiktora Orbana, który powiedział, że multikulturalizm oraz masowa imigracja są zagrożeniem dla ‘chrześcijańskich korzeni’ Europy.  

Decyzja węgierskiego rządu nastąpiła po tym jak odmówił on w marcu przyjęcia 5 000 imigrantów, głównie muzułmanów. Szwedzki minister sprawiedliwości i imigracji Morgan Johansson uważa, że Węgry mają ‘obowiązek’ przyjąć imigrantów zgodnie z ustaleniami dotyczącymi całej Unii Europejskiej z Dublina.

Węgry odmówiły także akceptacji europejskiego planu redystrybucji imigrantów, według którego imigranci z Włoch i Grecji byliby rozmieszczani w różnych krajach UE. W październiku zeszłego roku odbyło się referendum, w którym Węgrzy masowo poparli politykę nieprzyjmowania imigrantów prowadzoną przez rząd.

Węgry były również jednym z pierwszych krajów, które od 2015 roku otwarcie krytykowały pro-imigrancką politykę niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Zbudowali oni również na granicy ogrodzenie, które znacznie zmniejszyło liczbę napływających imigrantów.

O sprowadzanie uchodźców oskarżane są również na Węgrzech pro-imigranckie organizacje pozarządowe, z których wiele jest sponsorowanych przez lewicowego miliardera Georga Sorosa, który jest z pochodzenia Węgrem. Premier Wiktor Orban uważa, że Unia Europejska postępuje zgodnie z ‘imigranckim planem’ Sorosa.  

Orban oskarżył Sorosa o zarządzanie ‘mafijną siecią’ organizacji pozarządowych oraz przemytników ludzi.  Węgierski rząd planuje wprowadzić przepisy, według których organizacje sponsorowane przez Sorosa będą bardziej transparentne finansowo a wszystkie organizacje pozarządowe otrzymujące pieniądze z zagranicy będą musiały być oznaczone jako ‘działające ze wsparciem zagranicznym.’  

Strona główna Wiadomości Szwecja Węgry oferują azyl aktorce, która przeszła na chrześcijaństwo, ale ma zostać deportowana...

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...