Co grozi za nazistowskie salutowanie w Szwecji

Sąd w Umeå w północnej Szwecji skazał 28-letniego mężczyznę za rasizm

Mężczyzna pił alkohol w lokalnym pubie zanim wdał się w kłótnie z dwoma młodymi mężczyznami na Vasaplan, głównym palcu w Umeå.

Kilkanaście osób było świadkami jak wykrzykiwał on rasistowskie komentarze na temat spotkanej pary i używał nazistowskiego salutu, powszechnego wśród zwolenników Adolfa Hitlera w czasie II wojny światowej.

Policjanci wezwani na miejsce także byli świadkami tego gestu i zatrzymali mężczyznę.

We wtorek mężczyzna, którego personaliów media nie podały, został skazany na grzywnę w wysokości 20,400 koron (~9,500 zł).

Przypadek ten zdarzył się zaledwie miesiąc po tym jak w światowych mediach głośno było o zorganizowanym w Umeå antyfaszystowskim spotkaniu na które nie zaproszono nikogo ze społeczności żydowskiej.

Miasto Umeå, była Europejska Stolica Kultury, ma 80,000 mieszkańców i do tej pory miało opinię bardzo tolerancyjnego. W ostatnich wyborach na anty-imigracyjną Partię Szwedzkich Demokratów głosowało tutaj zaledwie 5,6 % mieszkańców, a w całym kraju było to średnio 13 %.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Sztokholm: Aktualizacja zaleceń

Sztokholm wprowadził dalsze środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, w tym wzywa ludzi do noszenia maseczek przez...

Konsultant techniczny Volvo i Scanii z zarzutami szpiegostwa dla Rosji

Konsultant techniczny ze Sztokholmu może stanąć przed sądem, oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Grożą mu zarzuty „narażenia bezpieczeństwa...

Nowa, brazylijska mutacja koronawirusa dotarła do Szwecji

W sobotę szwedzkie władze ujawniły, że do kraju dotarł nowy szczep koronawirusa – tym razem pochodzenia brazylijskiego. Na razie...

Musisz przeczytać

Sztokholm: Aktualizacja zaleceń

Sztokholm wprowadził dalsze środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania...

Anders Tegnell zapowiada nowe środki zaradcze

Szwecja planuje ogłosi dziś nowy pakiet środków zaradczych, które...