Od czasu napaści Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku, Dania przyjęła tysiące Ukraińców, którzy uciekli przed okropnościami wojny. W ciągu zaledwie kilku miesięcy, prawie 40 000 Ukraińców znalazło schronienie w duńskich gminach. Jednak nowe badanie dostarcza głębszego wglądu w życie tych uchodźców, ukazując, że wielu z nich zmaga się z poważnymi problemami zdrowia psychicznego.
Badanie, przeprowadzone przez Uniwersytet Kopenhaski we współpracy z Duńskim Instytutem Przeciwko Torturom, badało zdrowie psychiczne ukraińskich uchodźców. Wyniki są alarmujące: jedna trzecia respondentów wykazuje objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD). „Mamy do czynienia z grupą, która była narażona na wiele działań wojennych przed ucieczką”, mówi Karen-Inge Karstoft, kierująca badaniem.
Choć wiele osób dobrze się adaptuje w nowym kraju, wyniki badania podkreślają potrzebę wsparcia dla tych, którzy cierpią na skutek traumy wojennej. Dania, znana z długiej tradycji pomocy uchodźcom, teraz stoi przed wyzwaniem zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują.
Mimo że ukraińscy uchodźcy byli przyjmowani w Danii w stosunkowo korzystnych warunkach, nowe badanie pokazuje, że prawie 30% z nich wykazuje objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD). Karen-Inge Karstoft, która kierowała badaniem, wyraziła zaskoczenie tymi wynikami. „Jest to grupa, która została przyjęta na zupełnie innych warunkach niż wiele innych populacji uchodźców”, mówi. „Nie doświadczyli wielu barier, z którymi boryka się wielu innych uchodźców. Dlatego uważam, że liczba ta jest niepokojąca.”
Mette Blauenfeldt, Kierownik ds. wiedzy i rozwoju w Departamencie Integracji Duńskiej Rady ds. Uchodźców, podkreśla, że ukraińscy uchodźcy nie musieli przechodzić przez dłuższy pobyt w ośrodku dla uchodźców i szybko uzyskali pozwolenia na pobyt i pracę. Dodatkowo, byli oni postrzegani w pozytywnym świetle zarówno przez społeczeństwo, jak i polityków. „Jednak nadal prawie 30 procent z nich wykazuje objawy PTSD. To mówi coś o tym, jak trudno jest doświadczyć wojny i ucieczki oraz osiedlić się na wygnaniu”, mówi Blauenfeldt.
Duńska Rada ds. Uchodźców codziennie spotyka się z Ukraińcami, którzy uciekli przed wojną w swoim kraju. Mette Blauenfeldt z Rady zauważa, że wielu z nich boryka się z problemami zdrowia psychicznego, ale początkowo trudno było przekonać ich do otwartej rozmowy na ten temat. „Ukraińcy są bardzo dumnym narodem i chcą wyglądać na silnych”, mówi Blauenfeldt.
W odpowiedzi na to, organizacja zmieniła swoją retorykę, podkreślając, że można być zarówno silnym, jak i potrzebującym wsparcia. Dzięki temu podejściu, obecnie prowadzone są programy wsparcia dla ukraińskich uchodźców w całej Danii, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. „To naprawdę cenne, a oni naprawdę tego potrzebują”, podkreśla Blauenfeldt.
- Wzrost bezrobocia w Szwecji w październiku
- Koniec bezpłatnych przejazdów z wózkami dziecięcymi w sztokholmskich autobusach
- 200 milionów w tydzień! Gekås z historycznym wynikiem sprzedaży.
- Raport o lulturze lunchu w Szwecji: Młodsi doceniają dłuższe przerwy
- Deszcz Leonidów już w ten weekend! Nie przegap spektaklu spadających gwiazd