Renifery w Szwecji, Norwegii i Finlandii są wypierane. Leśnictwo, turyści i drogi wdzierają się w głąb terenu. Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie “Nature” tylko 15% to tereny nietknięte. Jeśli weźmiemy pod uwagę presję drapieżników i zmiany klimatyczne, liczba ta wynosi tylko 4%.
Niemal wszystkie pastwiska reniferów w Szwecji, Norwegii i Finlandii są narażone na dużą aktywność człowieka. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Sztokholmski, opublikowane w czasopiśmie naukowym “Nature“, dotyczyły wpływu turystyki, leśnictwa, dróg i kolei, przemysłu i energii wiatrowej na pastwiska reniferów.
Z badania wynika, że największą rolę odgrywa turystyka – 71%, następnie leśnictwo – 67% oraz drogi i koleje – 66%. “Pandemia spowodowała, że więcej osób zdecydowało się na zwiedzanie kraju, co zwiększyło liczbę wędrowców górskich, a to z kolei ma wpływ na renifery. Istnieje również kultura posiadania domków letniskowych i spędzania czasu na łonie natury” – powiedziała Marianne Stoessel, doktorantka na Uniwersytecie Sztokholmskim i główna autorka badania.
Przemysł emitujący zanieczyszczenia, taki jak górnictwo, wpływa na pastwiska reniferów w tych trzech krajach o 5%, podczas gdy farmy wiatrowe wpływają na nie o 3%. Marianne Stoessel mówi, że w badaniu skupiono się tylko na obecnie działających projektach związanych z energią wiatrową i przemysłem. Stwierdza, że zarówno energia wiatrowa, jak i rozwój górnictwa będą się zwiększać zgodnie z tzw. zieloną transformacją.
Oprócz turystyki, leśnictwa, dróg i linii kolejowych, przemysłu i energii wiatrowej, badanie dotyczyło również wpływu zwiększonej presji drapieżników i zmian klimatycznych na pastwiska reniferów. Pozostawia to jedynie 4% ziemi nietkniętej.
“W tym momencie renifery nie mają już dostępu do 40% szwedzkiej ziemi. Jest zbyt wiele działań, które zakłócają spokój wypasu reniferów. To trudna sytuacja. W Szwecji powinniśmy się cieszyć, że hodowla reniferów nadal istnieje i mam nadzieję, że będzie kontynuowana. Nie mam żadnych konkretnych rozwiązań, ale musimy przynajmniej upewnić się, że zostawimy miejsce dla reniferów, także ze względu na skutki zmian klimatycznych, którym renifery w pewnym stopniu przeciwdziałają poprzez wypas. Obecnie istnieje wiele czynników, które mają negatywny wpływ na hodowlę reniferów” – mówi Marianne Stoessel.
- Droższe posiłki w szwedzkich szkołach tworzą “nadzwyczajną sytuację
- Rozpoczęto badanie umiejętności językowych personelu opieki nad osobami starszymi
- Ojciec zabił swojego 1,5-rocznego syna – skazany na dożywocie
- Rośnie liczba wypadków z udziałem elektrycznych hulajnóg
- Emerytura w Szwecji za sześć lat – co najmniej 67 lat