Według nowych statystyk, kilka szwedzkich gmin złożyło w tym roku wnioski o ponad 800 milionów koron szwedzkich na zapobieganie powodziom i innym klęskom żywiołowym.
[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”3″ ihc_mb_template=”1″]Szwedzka Agencja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MSB) informuje o rosnącym zainteresowaniu gmin w zakresie adaptacji do zmian klimatu. W ostatnim czasie MSB otrzymała liczne wnioski dotyczące budowy murów oporowych, zabezpieczeń przeciwpowodziowych oraz ochrony przed erozją.
Zgodnie z komunikatem prasowym wydanym przez MSB, gminy coraz chętniej starają się o rządowe dotacje na projekty związane z przeciwdziałaniem skutkom zmian klimatu. “Zauważamy różnorodność projektów, zarówno duże, jak i małe, które koncentrują się na różnych aspektach ryzyka. Około połowa wniosków dotyczy zapobiegania powodziom, reszta skupia się na problemach z osuwiskami i lawinami”, wyjaśnia Ida Axelsson Wall, koordynatorka programu dotacyjnego.
W sumie, 25 gmin złożyło wnioski na realizację 31 projektów. Łączna kwota wnioskowanych dotacji wynosi aż 820 milionów koron szwedzkich. Wśród zgłoszonych projektów znajdują się między innymi plany zabezpieczeń przed oberwaniem chmury w rejonie Mjölån w gminie Grästorp oraz obrona przeciwpowodziowa w miejscowości Stenungsund.
Wnioski te są obecnie w fazie analizy i przetwarzania. Decyzje w tej sprawie mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i przyszłości wielu szwedzkich społeczności, które muszą dostosować się do nowych warunków klimatycznych.
[/ihc-hide-content]- Szwedzka seniorka skazana na więzienie za sprzedaż bułek domowego wypieku
- Zdrowie i edukacja priorytetem dla Szwedów: Reakcje na jesienny budżet rządu
- Nowa dopłata do samochodów elektrycznych w Szwecji skierowana do wybranych grup
- Jesienny budżet rządu Szwecji: obniżki podatków i wsparcie dla emerytów
- Największa od pięciu lat operacja przeciwko nadmiernej prędkości w Szwecji